20  marca w PSP nr 2 w Gogolinie odbyły się gminne eliminacje konkursu recytatorskiego w j. niemieckim „Jugend trägt Gedichte vor“. Uczestnicy konkursu recytowali wiersze w dwóch kategoriach:

kategoria A: klasy IV – VI

kategoria B: Klasy VII – VIII

21 marca w naszej szkole zrobiło się bardzo kolorowo i wiosennie. To nasi uczniowie wraz
z nauczycielami sprawili, że można się było poczuć niczym rozkwitające kwiaty na łące. Każda klasa losowała kolor, który miał dominować w ubiorze dziewcząt i chłopców. Uczniowie poszczególnych klas podeszli solidnie do zadania. Zamienili się w kreatorów mody i przygotowali wiosenne stroje zgodnie z wybraną barwą.

W ostatnim czasie uczniowie klas czwartych w ramach lekcji przyrody wzięli udział w wyjątkowym projekcie, mającym na celu edukację zdrowotną, dotyczącą szkodliwości palenia papierosów. Projekt "Bieg po zdrowie" to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami.

W czwartek, 14 marca br. uczniowie klas V obejrzeli w Domu Kultury w Krapkowicach przedstawienie przygotowanie przez Wrocławski Teatr InArt. Wyjazd zorganizowano w ramach realizacji podstawy programowej z języka polskiego. „Mity greckie” to spektakl, który w ciekawy sposób zobrazował najważniejsze mity starożytnych Greków.

Klamrą kompozycyjną spotkania z mitami była wycieczka krajoznawcza głównego bohatera przedstawienia z jego rodzicami, podczas której niespodziewanie wypada mu z ręki UKOCHANY telefon. Tym sposobem chłopak przenosi się do świata starożytnych i poznaje bogów z ich wadami i zaletami. Co stało się z telefonem? Otóż Zeus go znalazł i „wciągnął się” w jedną z najbardziej ulubionych gier współczesnej młodzieży. Zakończenie jakże zaskakujące oraz wychowawcze – podkreślające wszechobecny problem ciągłego korzystania z urządzeń teleinformatycznych.

Uczniom spektakl bardzo się spodobał – szczególnie zakończenie – tak bliskie przecież ich codzienności.

Anna Wiora

19.03.2024 r. klasa VIII wybrała się do kina w Opolu na film „Cudowny chłopak. Biały ptak”. Wyjazd zorganizowano w ramach realizacji podstawy programowej z języka polskiego i historii. Jednak, prócz treści programowych, film zawierał również mocny akcent wychowawczy.

Projekcja przykuła do fotelów nie tylko uczniów, ale i nauczycieli. Historia głównych bohaterów – osadzona w czasach II wojny światowej – uczy, że życzliwość i pomoc słabszym oraz odtrąconym stanowią istotę człowieczeństwa. Podkreśla, że w trudnych sytuacjach (np. w czasie wojny) życzliwość to akt wielkiej odwagi, który może kosztować nawet życie.

Film porusza. Film wzrusza. Film skłania do refleksji. Dobre kino, który z pewnością może być punktem wyjściowym do licznych rozmów i dyskusji z uczniami nt. tego, czym jest człowieczeństwo oraz co to znaczy być człowiekiem na co dzień i w sytuacjach ekstremalnych.

Anna Wiora

17 marca uczniowie klas pierwszych wystąpili na Jarmarku Wielkanocnym w Hali Sportowej im. B. i Z. Blautów w Gogolinie.  Odświętnie ubrane dzieci zaprezentowały tańce ze wstążkami oraz zaśpiewały wiosenne piosenki. Było żywiołowo i kolorowo. Nasze pierwszaki, choć pierwszy raz występowały przed tak dużą widownią, świetnie sobie poradziły. Oczywiście największymi fanami byli rodzice oraz wychowawcy! Ponadto uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w Gminnym Konkursie Kroszonkarskim i Zdobienia Jaj Wielkanocnych, na którym zaprezentowali swoje zdolności manualne.

M. Grochla - Czingon

11 marca uczniowie klas młodszych uczestniczyli w warsztatach. Dziewczęta i  chłopcy, a także nauczyciele, mogli samodzielnie zaprojektować dwie filiżanki. Instruktor najpierw zaprezentował techniki zdobienia, następnie każdy ozdobił swój kubek wybranymi kolorami i wzorami. Uczniowie mogli rozwinąć swoje zdolności manualne i pobudzić kreatywność. Po warsztatach prace zostały zabrane do pracowni na wypalenie. Już niedługo każde dziecko otrzyma swoją filiżankę, która będzie cieszyć nowych właścicieli. Kolorowe i własnoręcznie pomalowane, będę z pewnością służyły latami.

M. Grochla - Czingon

8 marca w naszej szkole pachniało niczym w cukierni czy kwiaciarni.  Z okazji Dnia Kobiet chłopcy zadbali o to, żeby dziewczyny czuły się wyjątkowo. Były życzenia, kwiaty, upominki i słodkości.  Wszystkim kobietom, tym małym i dużym, życzymy, aby każdego dnia czuły się piękne, docenione i kochane.

M. Grochla - Czingon

Dnia 1 marca 2024 roku świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Patrona Szkoły. Wszyscy uczniowie i nauczyciele z przyjemnością obejrzeli wspaniałe przedstawienie uczniów klasy 3a, które przygotowała wychowawczyni – pani Anna Rosenberger. Dzieci wcieliły się w role bohaterów książek Kornela Makuszyńskiego – małpkę Fiki-Miki, Pannę z mokrą głową, Jacka i Placka czy słynnego Koziołka Matołka oraz zaśpiewały piosenki, do których przygrywał pan Łukasz Mandola. Następnie wszyscy mogli obejrzeć muzyczne show, w którym główne role odegrali uczniowie klasy 5b – Barbara Gogolok oraz Michał Bota. Cała sala zatańczyła m.in. „Macarenę”. Pani Dyrektor Renata Kochanowska stwierdziła, iż „Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu”. Wszyscy zgodnie uznali, że przedstawienie przyniosło wiele uśmiechu oraz dobrej zabawy, zatem ów dzień z pewnością stracony nie był .

Anna Feilert