19 kwietnia uczniowie z klasy 1 a wyruszyli w kolejną podróż pociągiem. Celem był Teatr Lalki i Aktora w Opolu. Elegancko ubrane dziewczynki i chłopcy uczestniczyli w spektaklu pt. „Pingwiń”. Dzieci mogły poznać historię pingwina, który przesiadywał na brzegu, łowił ryby, czytał książki i bał się wody. Pierwszaki były zainteresowane historią bohatera, ponieważ wiedziały, że jest to niezwykły pingwin, który nie lubi wody. Dzieci żywo reagowały śmiechem, wzruszeniem i oklaskami.

Dzień 3 Maja to wyjątkowa data w historii Polski. To właśnie tego dnia, w 1791 roku, uchwalono Konstytucję, która była jednym z najważniejszych dokumentów w dziejach naszego kraju. W naszej szkole również uczciliśmy to święto narodowe, organizując specjalny apel, który był okazją do refleksji nad znaczeniem Konstytucji dla współczesnego społeczeństwa.

Apel rozpoczął się od symbolicznego wniesienia sztandaru szkoły oraz odśpiewaniu hymnu narodowego. Następnie głos zabrali uczniowie, którzy przygotowali krótkie prezentacje na temat Konstytucji 3 Maja. Przedstawili genezę dokumentu, jego główne postanowienia oraz wpływ na losy Polski. Nie zabrakło również wspomnień o bohaterach tamtych czasów, którzy walczyli o suwerenność i niezależność naszego kraju.

W dniu 22 marca 2024 roku, w godzinach 16:00-21:00, miała miejsce wyjątkowa inicjatywa, mająca na celu promowanie nauki matematyki oraz pokazanie jej fascynującego oblicza. Wydarzenie zorganizowane dla uczniów klas IV, pt. "Wieczór z matmą", było pełne interaktywnych zabaw i nauki poprzez grywalizację.

Rozpoczęliśmy od kreatywnego tworzenia plakatów, mających za zadanie zachęcić do nauki matematyki. Uczestnicy wymyślali motywujące hasła i ozdabiali plakaty, wykorzystując swoje pomysły i umiejętności plastyczne. Następnie przeszliśmy do tworzenia symetrycznych pisanek, co nie tylko było zabawą artystyczną, ale także wprowadzało uczestników w świat symetrii.

Kolejną ciekawą atrakcją było drukowanie obiektów 3D związanych z matematyką. Przy pomocy tego urządzenia stworzyliśmy liczbę Pi oraz wielkanocne jajo. Ta aktywność miała na celu pozwolić uczestnikom zapoznać się z procesem drukowania oraz zdobyć wiedzę na temat zastosowania matematyki w technologii.

Dnia 22.04.24 r. braliśmy udział w tegorocznej edycji Dnia Ziemi. Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami, wyposażeni w worki i rękawiczki jednorazowe, wyszli na tereny przyszkolne celem ich uporządkowania.

Młodsze klasy poszły do miejskiego parku pozbierać śmieci, takie jak tworzywa sztuczne. A klasy starsze porządkowały tereny wokół szkoły: przygotowanie bieżni do biegów, oczyszczenie piaskownicy do skoków, czynności pielęgnacyjne przy rabatkach z kwiatami.

Tego dnia było wprawdzie zimno, ale nie padał deszcz, co pozwoliło na przeprowadzenie akcji.

Stanisława Szewczyk

Klasy 7b, 8a oraz kilkoro uczniów z klas 6 przeżyło niezwykle pasjonujące chwile. Zwiedzili bowiem Szlak Orlich Gniazd, czyli zaimki i ruiny zamków biegnące w kierunku od Krakowa do Częstochowy. Nazwa wywodzi się stąd, że owe budowle umieszczano na skałach dochodzących do 30 metrów, gdzie tylko orły mogły gniazdować. Młodzież z niezwykłą uwagą słuchała historii i ciekawostek związanych z zamkami w Olsztynie, Ogrodzieńcu, Bobolicach, Mirowie, Pieskowej Skale. Natomiast w Muzeum Dawnych Rzemiosł uczestnicy wycieczki mogli własnoręcznie zamienić ziarna w mąkę za pomocą zarówno przestarzałych, jak i nowych urządzeń. W Jaskini Nietoperzowej dzieci zobaczyły, co to są ciemności egipskie, jak sypiają nietoperze oraz czy gilotyna już dziś wymierzy sprawiedliwość. Pustynia Błędowska zadziwiła wszystkich swoją rozległością. Rzeczywiście wygląda jak ogromny teren z samym piaskiem. Na koniec wszyscy uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie pod Maczugą Herkulesa, którą podobno sam Mistrz Twardowski kazał diabłu postawić pod zamkiem w Pieskowej Skale. Było wspaniale.

Wycieczka szkolna do Zamku i Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

W dniu 16 kwietnia uczniowie klas szóstych mieli niezwykłą okazję zgłębić tajemnice historii, uczestnicząc w fascynującej wycieczce do Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. To niezwykłe miejsce, które jest jednym z najważniejszych zabytków historycznych w Polsce, otworzyło przed nimi drzwi do przeszłości, zapewniając niezapomniane doświadczenia i edukacyjne atrakcje.

10 kwietnia nasze uczennice z klasy 1 a reprezentowały szkołę w Gminnym Konkursie Gawędziarskim „Śląskie Beranie”. Konkurs odbył się w Gminnym Centrum Kultury.

Pola, Ania i Emilka odegrały scenkę rodzajową. Wcieliły się w rolę kobiet, które spotykają się na kafeju u koleżanki. Dziewczyny, gawędząc po śląsku, poruszyły ważne tematy dotyczące fotowoltaiki czy próby oszustwa starszych ludzi „na wnuczka”. Choć scena została nagrodzona drugim miejscem, naszym uczestniczkom należy pogratulować wspaniałego występu. Dziewczyny bardzo szybko przyswoiły długi i trudny tekst w gwarze oraz zaprezentowały swój talent aktorski.

M. Grochla - Czingon

 „Żadna nauka nie wzmacnia tak wiary w potęgę umysłu ludzkiego jak matematyka.”

Hugo Steinhaus

Mogli się o tym przekonać nasi uczniowie, przystępując kolejny raz do konkursu Kangur Matematyczny – konkursu łączącego miłośników matematyki i popularyzującego tę naukę, która jest zarazem piękna, jak i trudna. Każdy uczestnik konkursu zmierzył się z zadaniami o różnym stopniu trudności i z różnych dziedzin królowej nauk. Każdy również, bez względu na uzyskany wynik, otrzymał matematyczną łamigłówkę – tangram chiński. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników, których jeszcze nie znamy, bo pojawią się dopiero w maju. Natomiast już teraz zapraszamy na kolejną edycję w przyszłym roku szkolnym.

27 marca uczniowie klasy 1a i 1b odwiedzili pensjonariuszy w Domu Spokojnej Starości w Kamionku. Kolorowo ubrane dzieci zaśpiewały wiosenne piosenki. Były też tańce ze wstążkami i szarfami. Dziewczęta i chłopcy złożyli wielkanocne życzenia i wręczyli słodkie upominki. Nasze pierwszaki zostały nagrodzone gromkimi brawami. Cieszymy się, że nasz występ wywołał u innych ludzi radość oraz wniósł powiew pięknej i ciepłej wiosny.

Święto liczby Pi to wydarzenie obchodzone w różnych miejscach na świecie w dniu 14 marca (3/14 w formacie miesiąc/dzień), ponieważ wartość przybliżona liczby pi to 3,14. To symboliczne święto jest okazją do celebracji matematyki, nauki i ciekawości intelektualnej. Jest też datą narodzin Alberta Einsteina