Szanowni Rodzice i Drodzy Uczniowie,

informuję, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 24 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-1

  1. nauka zdalna w szkole zostaje przedłużona do 22.12.2020r.;
  2. zimowa przerwa świąteczna 23.12.2020r. - 31.12.2020r.;
  3. przerwa edukacyjna zastąpi dotychczasowe ferie zimowe i będzie trwała od 4.01 - 17.01.2021 r.;
  4. zapewnienia się funkcjonowanie świetlicy szkolnej dla uczniów uczęszczających do klas I–III szkoły podstawowej których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19.;
  5. Szkoła udostępnia w ramach własnych zasobów niezbędne komputery dla uczniów przeznaczone do realizacji nauki zdalnej. W sprawie umowy wypożyczenia należy zgłosić fakt do wychowawcy klasy.
  6. w związku ze zamianą kalendarza roku szkolnego, zmianie ulegają terminy dodatkowych 2 dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, zgodnie z §5.1 ppkt 1,3 Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. 2017 poz. 1603), ustala się dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w dniach 29,30.04.2021r. W w/w dniach w szkole odbywać się będą zajęcia opiekuńcze w godzinach od 6.45 – 16.15

Przypominam, iż w godzinach 8-16 od poniedziałku do piątku dzieci do 16 r.ż. przemieszczają się tylko pod opieką dorosłego.

Dyrektor szkoły

(-) Renata Kochanowska

Uczniowie naszej szkoły, jak zawsze, chętnie wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski. Polegał on na przygotowaniu ozdoby o tematyce związanej z Halloween lub z jesienią.
Dzieci klas młodszych zdążyły jeszcze przynieść prace do szkoły. Dzięki temu na parterze powstała przepiękna wystawa. Natomiast uczniowie klas starszych, ze względu na naukę zdalną, przesłali zdjęcia swoich ozdób.
Ilość prac oraz kreatywność uczniów była zaskakująca. Trudno było wybrać zwycięzców, jednakże zostali oni wyłonieni. Oto oni:

  1. miejsce – Lena Płaskura, 4a;
  2. miejsce – Karolina Bomba, 4a oraz Milena Bogawska, 5a;
  3. miejsce – Emilia Tarnawska, 3a.


Serdecznie gratuluję!!!
Po powrocie do szkoły zwycięzcom oraz uczestnikom konkursu zostaną wręczone nagrody oraz małe upominki. Wszystkim bowiem należy się uznanie za kreatywność i zaangażowanie!

Opiekun SU – Magdalena Latus

 

Niestety pandemia mocno pokrzyżowała nam plany, jeśli chodzi o działalność kółka chemicznego, ale się nie poddajemy. Nasze tajemnicze i magiczne spektakle przeniosły się teraz do naszych domów. Póki co udało nam się zbadać skład powietrza. Wykorzystaliśmy do tego celu świeczkę, szklankę, talerzyk deserowy i najpopularniejszy chemiczny odczynnik, czyli wodę. Znaleźliśmy sposób, jak oswoić „niesforne” pierwiastki i ich trudne symbole. Po prostu się z nimi zaprzyjaźniliśmy i stworzyliśmy grafonotki. A na koniec poszperaliśmy w spiżarniach i lodówkach, dzięki czemu powstały pyszne soki, czyli mieszaniny jednorodne. Efekty prezentujemy na zdjęciach. Wkrótce pokażemy nasze kolejne chemiczne dokonania.

Iwona Krawczyk

7 listopada świętujemy rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie (1867–1934). Polska fizyczka i chemiczka, przyczyniła się do opracowania teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycia dwóch nowych pierwiastków chemicznych – radu i polonu. W 1903 r. wraz z mężem i Henrim Becquerelem otrzymała Nagrodę Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością, a w 1911 r. Nagrodę Nobla z chemii za wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych.

Maria Skłodowska-Curie wyznawała zasadę, że praca naukowa ma służyć całej ludzkości, a naukowiec powinien być bezinteresownym poszukiwaczem prawdy. To praca stała się celem jej życia, praca, nie korzyści majątkowe. Z jej inicjatywy zaczęto tworzyć instytuty radowe, m.in. w Paryżu (1914), w Warszawie (1932). Każdemu z tych wymienionych przekazała po gramie radu, zakupionego za pieniądze pochodzące ze zbiórek społecznych.

Jako naukowiec w trakcie I Wojny Światowej wyruszyła na front z przenośnymi aparatami rentgenowskimi, by nauka w praktyce mogła służyć ludziom. Po zakończeniu wojny aktywnie uczestniczyła w pracach Ligii Narodów. Popierała również międzynarodową współpracę naukowców – dla wspólnego dobra ludzkości.

Nigdy nie zapomniała o swoim pochodzeniu. Pierwszy odkryty pierwiastek nazwano polonem, w nawiązaniu do kraju pochodzenia współodkrywczyni.

Iwona Krawczyk

Szanowni Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie,

informuję, że zgodnie z decyzją Premiera RP i nowymi zasadami bezpieczeństwa, wprowadzona zostaje odgórnie nauka zdalna w klasach 1-3 od 9 listopada do 29 listopada, przedłużona zostaje również nauka zdalna w klasach 4-8 w szkołach podstawowych do 29 listopada.

Przypominam, iż w godzinach 8-16 od poniedziałku do piątku dzieci do 16 roku życia przemieszczają się tylko pod opieką dorosłego.

Informuję również, że w związku ze Świętem Niepodległości oraz Dniami Dyrektorskimi, w dniach 11-13 listopada nie będzie zajęć dydaktycznych prowadzonych zdalnie.

Pozdrawiam, Aurelia Polywka