14 października obchodzimy Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie złożyli serdeczne życzenia swoim wychowawcom oraz nauczycielom, a także pracownikom szkoły. Klasa 2b przygotowała występ muzyczno-taneczny, natomiast uczniowie klasy 5a wręczyli wszystkim pracującym w naszej szkole słodkie upominki. W tym roku Nagrodę Burmistrza otrzymała pani Renata Kochanowska, pani Aurelia Polywka oraz pani Krystyna Skoczylas.

Nauczycielom oraz pracownikom życzymy mnóstwa supermocy: mocy wytrwałości, mocy energii, mocy kreatywności oraz mocy satysfakcji z wykonywanej pracy.

Kochani nauczyciele, bądźcie drogowskazami dla swoich podopiecznych, którzy stają na Waszej drodze.

4 października drugoklasiści wraz z opiekunami wyruszyli na trzydniową wycieczkę do Domu Wczasów Dziecięcych w Jarnołtówku. Po przyjeździe odbył się powitalny apel. Następnie dzieci uczestniczyły w zajęciach przyrodniczo – ekologicznych z przyrodnikiem z Parku Krajobrazowego Gór Opawskich. Po obiedzie zadowolone i najedzone wyruszyły na długi spacer aż na tamę nad Złotym Potokiem, gdzie podziwiały piękne górskie krajobrazy. Po powrocie był czas na odpoczynek, zabawy integracyjne oraz ognisko. Po kolacji zmęczone udały się na spoczynek.

Następnego dnia dziewczynki i chłopcy wyruszyli na szlak górski i dotarli na Żabie Oczko. Był też czas na podziwianie pięknych, jesiennych widoków w Cichej Dolinie. Nie zabrakło również wycieczki do Głuchołaz, gdzie uczniowie mogli zakupić pamiątki oraz lody. Drugoklasiści mieli ogromne szczęście, ponieważ właściciel lodziarni na rynku zaproponował dla każdego ucznia oraz nauczyciela gałkę lodów. Oczywiście wszyscy chętnie skorzystali z okazji. To nie koniec atrakcji tego dnia. Przecież na takim wyjeździe nie mogło zabraknąć dyskoteki. Po kolacji oraz szybkim prysznicu nasi wychowankowie ruszyli na parkiet. Zabawa była przednia! Na szczęście taneczne szaleństwo skutecznie zmęczyło dzieci, które o dziwo bardzo szybko zasnęły i spały aż do rana.

Trzeciego dnia uczniowie spakowali walizki, zjedli śniadanie i wyruszyli do Głuchołaz do Parku Zdrojowego, aby wejść na tężnię solankową i pooddychać świeżym powietrzem. Był również czas na spacer pięknymi i klimatycznymi dróżkami. Około godziny 13.00 zadowolone i usatysfakcjonowane dzieci wyruszyły w drogę powrotną do Gogolina do swoich stęsknionych rodziców. W drodze powrotnej był przystanek w Mc’ Donaldzie, bo przecież wycieczka bez tego miejsca byłaby niekompletna. Około godziny 15.00 drugoklasiści powitali swoich najbliższych.

Tak wyglądała nasza wielka przygoda z piękną słoneczną i jesienną aurą, w blasku legend, górskich szlaków i pięknych kolorowych liści.

M. Grochla

1-go października 2021 r. kolejny raz w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Tornistra. Jest to akcja edukacyjna Ministerstwa Edukacji Narodowej, która ma na celu zapobieganie zjawisku noszenia przez uczniów zbyt ciężkich plecaków.

Tego dnia odbyło się ważenie szkolnych tornistrów naszych uczniów. Organizacją tego dnia zajęła się klasa 7A. Akcja spotkała się z wielkim zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Należy pamiętać, że nadmierna waga tornistra może powodować bóle pleców, ma wpływ na zmniejszenie pojemności płuc oraz sprzyja kształtowaniu nieprawidłowej sylwetki. Ciężar szkolnego plecaka nie może przekraczać 10% wagi ciała dziecka. Uczeń 13-letni może dźwigać ciężar stanowiący 15% wagi ciała. Ta rada wydaje się prosta, ale jak ją przełożyć na praktykę?

CO MOGĄ ZROBIĆ UCZNIOWIE? OTO KILKA RAD:

 • Używaj obu pasków do noszenia plecaka.
 • Miej zawsze wyprostowane plecy.
 • Wybierz najwygodniejszy sposób noszenia plecaka.
 • Noś plecak z miękkimi, watowanymi szelkami.
 • Rozłóż ciężar plecaka, wykorzystując wszystkie jego kieszenie.
 • Zachowaj prawidłową postawę ciała podczas siedzenia, a także zdejmowania czy zakładania plecaka.
 • Wykonuj ćwiczenia rozciągające, rozluźniające i wzmacniające mięśnie.
 • Zostawiaj podręczniki w szkole, jeśli to możliwe.
 • W tornistrze noś tylko niezbędne przybory, podręczniki i zeszyty.
 • Nie wkładaj do tornistra zabawek, ciężkich przedmiotów.
 • Kupuj zeszyty w cienkich oprawkach.
 • Na bieżąco sprawdzaj zawartość piórnika.
 • Tornister pakuj zgodnie z planem lekcji.
 • Napoje noś w małych, plastikowych butelkach.

Skutki wad postawy nabytych w dzieciństwie ujawniają się najczęściej dopiero w dojrzałym wieku zwyrodnieniami kręgosłupa i stawów, nieprawidłowościami w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych oraz bólami kończyn. Nabyte przez dzieci wady postawy skutkują przez całe życie.

Wierzymy, że akcja propagowania wśród uczniów nawyków prawidłowej postawy ciała przyniesie pozytywne efekty i w najbliższym czasie w naszej szkole będą już same lekkie tornistry.

Wychowawca kl. 7A,
Skoczylas Krystyna

1 października klasa 2b świętowała dzień jabłka. Uczniowie przynieśli owoce
i wykonali zdrowe i kolorowe szaszłyki. Główną rolę odegrało jabłko.  Następnie uczniowie wykonali pracę plastyczną oraz zostali poczęstowani tym pysznym owocem. Drugoklasiści mogli również wypowiedzieć się, do czego na co dzień wykorzystują jabłka. Odpowiedzi było wiele: szarlotki, dżemy, kompoty czy konfitury to tylko niektóre pomysły.

M. Grochla

Dziś na kółku chemicznym przygotowaliśmy peeling cukrowy z dodatkiem oleju z kopry kokosowej, który nawilża i dostarcza naszej skórze odżywczych składników, np. witaminy E. Dodatkowo relaksuje i otula przyjemnym kokosowym zapachem. Nasz produkt jest całkowicie naturalny i ekologiczny a jedyną substancją ścierającą jest cukier.

Iwona Krawczyk

30 września, jak co roku w naszej szkole, obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Od rana solenizanci przyjmowali życzenia, słodycze i inne upominki. Trzeba przyznać, że dziewczyny bardzo się postarały, aby chłopcy byli szczęśliwi i zadowoleni.

Wszystkim chłopakom naszej szkoły życzymy, aby każdego dnia czuli się wyjątkowo. Niech każdy dzień przyniesie radość i pozytywną energię.

M. Grochla

Czy da się zobaczyć tęczę w słoneczny dzień? Tak! Mamy taki sposób na chemii. Chemicy z klas siódmych postanowili zatrzymać lato i zamknąć tęczę w probówce. Niektórym uczniom tak się podobało to eksperymentowanie, że postanowili kreatywnie pobawić się w domu z rodzicami, dziadkami i rodzeństwem. Efekty naszej pracy prezentujemy na zdjęciach.

Iwona Krawczyk

W piątek obchodziliśmy Europejski Dzień Zrównoważonego Transportu. Celem tej akcji jest promowanie ekologicznych środków transportu. Z tej okazji odwiedziły nas przedszkolaki z zaprzyjaźnionych placówek. Przedszkolaki oraz nasze pierwszaki mogły zobaczyć pokaz, jak prawidłowo korzystać z roweru oraz jak bezpiecznie poruszać się na drodze.

Korzystając z pięknej, słonecznej pogody, uczniowie klasy 2b wraz z nauczycielami wybrali się do lasu. Dziewczęta i chłopcy mogli poczuć jesienną aurę: zapach liści i drzew. Był czas na spacer oraz zabawę pośród szumiących wysokich drzew i pięknych, kolorowych krzewów. Taka forma zajęć dzieciom bardzo się podobała. W końcu, kto nie lubi przebywać na łonie natury?!

Niedługo uczniowie ponownie wrócą do lasu, aby zobaczyć zmiany, które przyniesie późniejsza jesień.

M. Grochla