Nietypowo, bo w połowie tygodnia – w upalną środę 19 czerwca – odbyło się w naszej szkole podsumowanie i zakończenie zajęć. Rozpoczęło ono ostatni w tym roku szkolnym długi weekend.
Obok tradycyjnych punktów programu takich jak: odśpiewanie hymnu narodowego przy szkolnym sztandarze, przemówienie dyrektor – pani Renaty Kochanowskiej, wręczenie świadectw z paskiem oraz gratulacji rodzicom uczniów wyróżnionych, wspomnieć należy o krótkim, ale świetnie przygotowanym przedstawieniu pożegnalnym klas VIII.
Była to satyra rzeczywistości szkolnej. Typowi uczniowie i nauczyciele z typowymi dla siebie wypowiedziami. Typowe lekcje z typową próbą ściągania. Wszystko nieco doprawione groteską i prześmiesznymi karykaturalnymi kostiumami sprawiło, że niejednemu widzowi poprawił się humor. Podkreślić należy, że scenariusz przedstawienia stworzyli sami uczniowie, a całość uroczystości przygotowały wychowawczynie klas VIIIa i VIIIb – panie Izabela Bieńczak i Koryna Konopka. Część artystyczną wsparli drugoklasiści pod kierunkiem pani Michaeli Grochli, którzy wykazali się talentem wokalnym i tanecznym.
Jednak przysłowiową wisienką na torcie był polonez odtańczony w togach przez naszych absolwentów. Wydaje się, że polonez ten był taneczno-symbolicznym wejściem w inny świat – świat szkoły średniej z wszystkimi jej urokami i trudnościami.
W czasie uroczystości kończących rok 2018 / 2019 pożegnano panią Benedyktę Kurzeję oraz panią Anitę Wdowik oraz panie z Rady Rodziców – panią Małgorzatę Mager i panią Małgorzatę Łodzianę. Był to bowiem ostatni ich rok w naszej szkole.
Wszystkim z nami związanym dziękujemy za wsparcie i życzliwe słowo i życzmy owocnego ładowania baterii na przyszły rok szkolny!

Anna Wiora

17 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty muzyczne dla uczniów klas II i III. Dzieci powitały wybitnych muzyków: skrzypka, pana Andrzeja Duchnika oraz perkusistę, pana Kazimierza Wolskiego.
Dziewczęta i chłopcy mogli zapoznać się i grać na wybranych instrumentach. Były m.in. skrzypce, trójkąty, marakasy.
Na koniec warsztatów przy akompaniamencie pani Eli Klimas oraz zaproszonych gości uczniowie wykonali piosenkę pt. „Pieniążki kto ma”.

M. Grochla

 

Dnia 10 czerwca klasy I-III wyjechały na dwudniową wycieczkę.

Pierwszego dnia dziewczęta i chłopcy wraz z nauczycielami udali się do Ojcowskiego Parku Narodowego do Osady Młynarskiej Boroniówka. Dzieci mogły zobaczyć, jak wyglądała praca w młynie, wyrób mąki i życie młynarza. Następnie uczniowie przeszli do Bramy Krakowskiej i Źródełka Miłości. Największymi atrakcjami były jednak: Jaskinia Nietoperzowa, zamek na Pieskowej Skale oraz Maczuga Herkulesa. Zmęczone zwiedzaniem oraz upałem klasy 1-3 udały się na spoczynek i posiłek do Ośrodka Wypoczynkowo – Szkoleniowego w Korzkwi.

Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy i stresów nadchodzi tak wyczekiwany przez wszystkich czas – WAKACJE. Będzie to czas zabawy i nowych przeżyć. Korzystając z czasu wolnego nie zapominajcie jednak o Waszym bezpieczeństwie. Każdy z Was musi zwracać uwagę na różne zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku, aby po jego zakończeniu pozostały tylko dobre wspomnienia.

Poniżej możecie zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Są to zalecenia Rzecznika Praw Dziecka i służb porządkowych policji dla Was, abyście umieli poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji.

pdfProcedury postępowania nauczycieli PSP2 w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia dzieci

W sobotę 18 maja zawitali do nasz nauczyciele z zaprzyjaźnionej szkoły na Słowacji. Było to kolejne już spotkanie.
Dzień rozpoczął się od śniadania w murach naszej szkoły. Następnie w samo południe goście wraz z pracownikami naszej szkoły zwiedzali przepiękny - dla turystów otwarty stosunkowo niedawno - zamek w Mosznej. Mieli możliwość zwiedzić pokoje prywatne właścicieli posiadłości raz wejść na wieże, co nie było łatwe. Schody były strome i kręte a wejście wąskie... W Mosznej uczestnicy wyjazdu mieli zapewniony obiad. Mogli się też zrelaksować w miejscowych kawiarniach przy lodach, ciastkach i kawie oraz spacerując po zamkowym parku.
Dzień wybrzmiał na wspólnej kolacji grillowej, podczas której pracownicy naszej szkoły i partnerskiej placówki wymienili się doświadczenia związanymi z pracą w szkole. Podsumowano też wspólne projekty i dotychczasowe spotkania. Taka wymiana doświadczeń z pewnością wspiera rozwój każdej placówki oświatowej.
Drugiego dnia - w niedzielę - słowaccy goście zwiedzili najważniejsze i najciekawsze punkty w Gogolinie. Nie mogło oczywiście zabraknąć pieców wapiennicznych oraz pomnika Karliczka i Karolinki. Po wspólnym obiedzie udali się w drogę powrotną - miejmy nadzieję w bardzo dobrych nastrojach i z pięknymi wrażeniami.

Anna Wiora

Plan zajęć rekreacyjno-sportowych organizowanych w Publicznej Szkole Podstawowej nr2 im. Kornela Makuszyńskiego w Gogolinie

w dniach  od  15.07.2019r. do 19.07.2019r.

Kierownik wypoczynku: mgr Koryna Konopka

Forma wypoczynku: zajęcia rekreacyjno-sportowe

Lp.

Data/ dzień tygodnia

Godziny zajęć

Tematyka zajęć

Wychowawcy/

Opiekunowie

1

Poniedziałek

15.07.2019r.

9.00-11.00

Zapoznanie uczniów z regulaminem obowiązującym podczas zajęć oraz planem zajęć. Konkurs plastyczny „Bezpieczne wakacje  i zasady ruchu drogowego”.

Przerwa na drugie śniadanie.

mgr I.Bieńczak

11.00-13.00

Zabawy na świeżym powietrzu Zabawy bieżne, skoczne, rzutne. Podsumowanie zajęć.

mgr I.Bieńczak

2

Wtorek

16.07.2019r.

9.00-12.00

Rozwijanie dziecięcych talentów, twórczego myślenia, fantazji i kreatywności uczniów - wykonywanie pieczątek z ziemniaków.

Przerwa na drugie śniadanie

mgr I.Bieńczak

12.00-13.00

Zajęcia w pracowni komputerowej

- gry edukacyjne.

mgr I.Bieńczak

3

Środa

17.07.2019r.

9.00-11.00

Gry i zabawy sportowe, zawody w rzucie do celu, tor przeszkód dla dzieci.

mgr I.Bieńczak

11.00-13.00

Zajęcia plastyczne – „Dokończ rysunek”

mgr I.Bieńczak

4

Czwartek

18.07.2019r.

9.00-11.00

Konkurs „Jaka to melodia” -  wyłonienie zwycięzcy.

mgr I.Bieńczak

11.00-13.00

Warsztaty kulinarne. Pogadanka na temat właściwego odżywiania, warsztaty kucharskie.

mgr I.Bieńczak

5

Piątek

19.07.2019r.

9.00-11.00

Wyprawa w plener do parku

- zgadywanka terenowa . Piknik- przerwa na drugie śniadanie.

mgr I.Bieńczak

11.00-13.00

Malarski plener „ Malowanie otoczenia przyrodniczego”. Podsumowanie  zajęć.

mgr I.Bieńczak

Dodatkowe Informacje: brak

             Gogolin, 10.06.2019r.                                                                          ………………………………………………

Miejscowość, data                                                                                                 Podpis dyrektora

Plan zajęć rekreacyjno-sportowych organizowanych w Publicznej Szkole Podstawowej nr2 im.Kornela Makuszyńskiego w Gogolinie

w dniach  od  22.07.2019r. do 26.07.2019r.

Kierownik wypoczynku: mgr Koryna Konopka

Forma wypoczynku: zajęcia rekreacyjno-sportowe

Lp.

Data/ dzień tygodnia

Godziny zajęć

Tematyka zajęć

Wychowawcy/

Opiekunowie

1

Poniedziałek

22.07.2019r.

9.00-11.00

Niespodzianki dla... - prace plastyczne

mgr I.Bieńczak

11.00-13.00

Kalambury, zagadki, rebusy - rywalizacja fair play.

mgr I.Bieńczak

2

Wtorek

23.07.2019r.

9.00-13.00

Dzień kulinarny – maślane ciasteczka.

mgr I.Bieńczak

3

Środa

24.07.2019r.

9.00-13.00

Wyjazd do kina lub w Opolu

mgr I.Bieńczak

4

Czwartek

25.07.2019r.

9.00-12.00

Omówienie zajęć przed wyjściem do biblioteki.

Zajęcia w bibliotece miejskiej.

mgr I.Bieńczak

12.00-13.00

Zabawy na świeżym powietrzu

mgr I.Bieńczak

5

Piątek

26.07.2019r.

9.00-11.00

Podsumowanie zajęć, rozdanie

nagród.

mgr I.Bieńczak

11.00-13.00

Wspólne grillowanie, zabawy sportowe na boisku szkolnym.

mgr I.Bieńczak

 

2 czerwca w naszej szkole odbył się Festyn Rodzinny z Koziołkiem Matołkiem. Dzieci wraz z rodzicami przybyły do szkoły w tę piękną, słoneczną niedzielę. Atrakcji było mnóstwo: stoiska z lodami, pizzą, goframi lemoniadą i mydełkami. Można było również kupić wodne baloniki i próbować trafić w roześmianego klowna; zrobić sobie ciekawe zdjęcia w fotobudce i zaśpiewać piosenki karaoke.

Po raz drugi odbył się również Festiwal Baniek. Przez dłuższy czas nasze boisko wypełniało się mydlanymi cudamii. Dla uczniów klas 4-8 zorganizowano rozgrywki sportowe na boisku szkolnym. Najlepsi okazali się uczniowie z klasy 8b. Natomiast na sali gimnastycznej odbyły się konkurencje sportowe dla uczniów klas 1-3. Przeprowadzono wyścigi rzędów. Zwycięzcą została klasa 2b.

Był też pokaz strażacki i zapaśniczy. Nawet chwilowe załamanie pogody nie popsuło humorów uczestnikom imprezy. Wręcz przeciwnie. Niektórym uczniom deszcz dodał skrzydeł. Ósmoklasiści  poczuli się jak pingwiny i ślizgali się po mokrej macie zapaśników.

Jak to zwykle bywa, po deszczu musi zaświecić słońce. Tak było i tym razem. W pięknych promieniach słońca uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami powrócili do swoich domów.

Dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie w organizację festynu oraz wspólnie spędzony czas!

M. Grochla

Tegoroczna edycja Diecezjalnego Konkursu Artystycznego – OPOLE 2019 odbyła się pod tytułem tytuł: „Św. Anna patronką wychowania i życia rodzinnego w naszej diecezji”. Jej organizatorem był Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu pod patronatem Kuratorium Oświaty w Opolu.
Do udziału w konkursie zgłosili się uczniowie: Wojciech Małek oraz Dominik Ferkaluk z klasy 1b. Ich prace zostały przekazane do etapu diecezjalnego.
23 maja 2019 roku w auli seminaryjnej przy ul. Drzymały 1a w Opolu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród zwycięzcom i laureatom konkursów organizowanych przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu w roku szkolnym 2018/2019.
Nasz uczeń Wojciech Małek otrzymał za swoją pracę wyróżnienie specjalne.
Udział w uroczystej gali był bardzo wielkim przeżyciem. Gratulujemy Wojtkowi wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów!

Barbara Mocia

Dzięki nauczycielowi przyrody – p. Barbarze Moci obie klasy IV mogły uczestniczyć w ciekawych zajęciach w opolskim Centrum Nauk Przyrodniczych. Każda klasa została podzielona przez prowadzących na dwie grupy, które po 45 minutach „zamieniły się lekcjami”.
Jedna z nich udała się na zajęcia z kodowania, które dzieciom bardzo się podobały. Pracowały one bowiem z OZOBOTAMI – małymi robotami w kształcie piłki ping-pongowej, które były tak zaprogramowane, że poruszały się po kolorowych liniach narysowanych przez czwartoklasistów. Kolejno roboty te wzięły udział w wyścigach na torach zbudowanych z puzzli opatrzonych specjalnymi rysunkowymi komendami.
Druga grupa w pierwszej kolejności uczestniczyła w zajęciach z panią przyrodnik, która w bardzo ciekawy i przede wszystkim efektywny sposób wyjaśniła budowę mikroskopu oraz pokazała, jak dbać o tak delikatny sprzęt. Największą jednak radość podczas tych zajęć dzieciom sprawiło podglądanie przez obiektyw mikroskopu najmniejszych żyjątek naszych stawów.
W czasie wyjazdu obie klasy IV odwiedziły też Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną, w której poznały tajniki ciała ludzkiego w czasie zajęć czytelniczych. Był również czas na poznawanie siebie i relaks podczas wspólnego posiłku w jednej z opolskich restauracji. Atrakcją okazał się także sam przejazd pociągiem.

Anna Wiora