Kto chce mieć spis za sobą, ten może wybrać drogę internetową i już mieć to "z głowy". Wystarczy zalogować się na stronę spis.gov.pl i wypełnić kwestionariusz.

Ten proces może chwilę zająć, bo pytań jest całkiem sporo. GUS udostępnił już listę wszystkich kwestii, którymi obywatele muszą podzielić się z państwem. Są wśród nich dane osobowe, takie jak imię, nazwisko czy numer PESEL. Co istotne, wszystkie dane podawane w spisie muszą dotyczyć stanu na 31 marca.

Narodowy Spis Powszechny

Ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Przypominamy, że podstawową formą jest samospis internetowy. Ta forma pozwala nam na udzielenie odpowiedzi na pytania bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę https://spis.gov.pl/ i przejść do aplikacji spisowej.

Metodami uzupełniającymi są spis telefoniczny oraz spis przeprowadzony przy pomocy rachmistrza spisowego. Spisać można się także w Urzędzie Miejskim w Gogolinie przy ulicy Krapkowickiej 6,  na parterze pokój nr 2 znajduje się stanowisko do samospisu internetowego.

Co dziesięć lat Główny Urząd Statystyczny pyta mieszkańców Polski między innymi o to „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Otrzymanie wyniki pomagają zarządzać państwem, województwem, powiatem czy gminą.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy.

Szczegółowe informacje dotyczące spisu znajdują się na stronie https://spis.gov.pl/. Główny Urząd Statystyczny uruchomił także dedykowaną infolinię spisową: 22 279 99 99.