Zabawa w domu podczas epidemii

Dla Twojego dziecka najważniejsze jest to, że jesteś obok niego.

Poranna gimnastyka

Dzieci uwielbiają być w ruchu, który jest im wyjątkowo potrzebny, szczególnie teraz, kiedy wszelkie aktywności ograniczamy do minimum. Przedszkolaki doskonale znają zajęcia ruchowo-taneczne i moment, kiedy mogą do nich zaprosić również rodziców jest dla nich czymś niezwykłym. Włącz waszą ulubioną piosenkę i w rytm muzyki zacznij wraz z dzieckiem tańce, wygłupy czy łaskotki. To idealne rozpoczęcie każdego dnia. Nie od dziś wiadomo, że wszelka aktywność fizyczna sprzyja wydzielaniu endorfin, a to jest równoznaczne z porankiem spędzonym w wyśmienitym humorze.

Budowanie bazy to zabawa, którą sami doskonale pamiętamy z czasów dzieciństwa, a może być równie ciekawa dla naszego potomstwa. Do zbudowania bazy/domku możemy użyć wszystkiego, co znajduje się w zasięgu ręki. Wykorzystajmy więc stół jako konstrukcję, narzućmy na niego koc czy narzutę, układając wokół poduszki. Dziewczynki z pewnością będą traktowały naszą budowlę jako dom lub zamek, natomiast dla chłopców może być to niesamowita forteca obronna. Dzieciaki uwielbiają zabawy, w których mogą dać się ponieść odrobinie fantazji, a już szczególnie kiedy rodzice pozwalają się zaprosić do tego fascynującego świata.

Kolejną zabawą, w którą sami bawiliśmy się w dzieciństwie jest głuchy telefon. Przypomnijmy, na czym ona polega. Pierwsza osoba wymyśla słowo, które szepcze do osoby siedzącej obok, a ta przekazuje je do następnej. Ostatnia osoba mówi na głos to, co sama usłyszała. Czasem bywa naprawdę zabawnie!

Czas, który musimy spędzić w domu z dzieckiem warto przeznaczyć na wspominanie i opowiadanie o tym, jak sami dorastaliśmy. Dzieci uwielbiają słuchać, co mama bądź tata robili będąc w ich wieku. Pokażmy dziecku zdjęcia z czasów, kiedy ono samo było niemowlakiem i poopowiadajmy różne historie rodzinne. Z pewnością będzie słuchało nas jak zaczarowane.

Kuchenny świat zmysłów

Zabawa polegająca na angażowaniu zmysłów węchu oraz smaku to następna propozycja spędzenia dnia, która spodoba się zarówno dzieciom jak i dorosłym. Pokrójcie różne warzywa i owoce, przygotujcie szalik do przewiązania oczu oraz dwa widelce. Jedna z osób zasłania oczy, a druga karmi ją przygotowanymi wcześniej produktami. Osoba z zakrytymi oczami ma za zadanie rozpoznać po smaku oraz zapachu, jaki produkt ma w buzi. Zabawa ta jest też dobrą propozycją w przekonaniu dzieci do spróbowania niektórych warzyw, przy okazji ćwicząc uważność i koncentrację. Gwarantuje także dużo radości.

Korzystając z produktów, które znajdują się na co dzień w naszej kuchni możemy wykonać również pieczątki. Wystarczy przekroić ziemniaka na pół, wspólnie wykroić jakiś ciekawy wzór, dodać nieco farby i zabawa gotowa. Podążając tym tropem, możemy również zachęcić dziecko do malowania palcami bądź odbijać na kartce jego stopy.

Kreatywne zabawy plastyczne z łatwo dostępnych materiałów

Przygotujmy do zabawy guziki, tasiemki, kolorowy papier, rolki po papierze toaletowym, gazety oraz klej. Dzieci mają olbrzymią wyobraźnię i z wyżej wymienionych rzeczy będą w stanie stworzyć przeróżne cuda. Z rolki po papierze toaletowym, folii aluminiowej i kolorowego papieru jesteśmy w stanie wyczarować z dzieckiem kosmiczną rakietę!

A może tak zróbmy w domu teatrzyk? Pacynki możemy stworzyć ze skarpet, a do ich ozdobienia wykorzystać różne guziki, tasiemki czy patyczki. Sceną teatru zostanie pudełko po butach, a dziecko będzie reżyserem spektaklu.

Większość z nas pewnie ma w domu wiele gier i puzzli. Może najwyższa pora odświeżyć pamięć o nich i wziąć się do zabawy? Szachy, warcaby, scrabble czy poczciwy Chińczyk czekają, aż zetrzesz z nich kurz. Takie gry to wspaniały pomysł na ćwiczenie koncentracji, pamięci oraz naukę, jak sobie radzić z przegraną.

Większość z dzieci posiada wiele dawno zapomnianych zabawek, a teraz mamy najlepszy moment, aby móc je z powrotem wykorzystać. Daj się ponieść wyobraźni i stwórz dziecku niezapomnianą zabawę, a z pewnością zostanie ona zapamiętana na długi czas.

• Szczudrawa