7 listopada świętujemy rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie (1867–1934). Polska fizyczka i chemiczka, przyczyniła się do opracowania teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycia dwóch nowych pierwiastków chemicznych – radu i polonu. W 1903 r. wraz z mężem i Henrim Becquerelem otrzymała Nagrodę Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością, a w 1911 r. Nagrodę Nobla z chemii za wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych.
Maria Skłodowska-Curie wyznawała zasadę, że praca naukowa ma służyć całej ludzkości, a naukowiec powinien być bezinteresownym poszukiwaczem prawdy. To praca stała się celem jej życia, praca, nie korzyści majątkowe. Z jej inicjatywy zaczęto tworzyć instytuty radowe, m.in. w Paryżu (1914), w Warszawie (1932). Każdemu z tych wymienionych przekazała po gramie radu, zakupionego za pieniądze pochodzące ze zbiórek społecznych.
Jako naukowiec w trakcie I Wojny Światowej wyruszyła na front z przenośnymi aparatami rentgenowskimi, by nauka w praktyce mogła służyć ludziom. Po zakończeniu wojny aktywnie uczestniczyła w pracach Ligii Narodów. Popierała również międzynarodową współpracę naukowców – dla wspólnego dobra ludzkości.
Nigdy nie zapomniała o swoim pochodzeniu. Pierwszy odkryty pierwiastek nazwano polonem, w nawiązaniu do kraju pochodzenia współodkrywczyni.
Iwona Krawczyk