Nasza Szkoła przyłączyła się do akcji pt. Okulary dla Afryki.
Zamysł akcji jest prosty, ale jakże szlachetny!
Zbieramy używane okulary przeciwsłoneczne dla dzieci i dorosłych oraz używane okulary korekcyjne dla dzieci i dorosłych o wartościach plusowych i minusowych, ale bez wartości cylindrycznych (korygujących astygmatyzm).
Okulary zbiera i wysyła psycholog szkolny Sandra Polywka-Nicze w swoim gabinecie nr 23, zbiórka trwa do piątku 28.09.2019 r.
Poniżej trochę historii akcji.
Fundacja Okuliści dla Afryki podczas swoich misji w krajach kontynentu afrykańskiego bada wzrok osobom, które nie mają takiej możliwości na co dzień. Wizyta u specjalisty oznacza daleką wyprawę, do tego dochodzą koszty wizyty, ewentualnie leków i okularów. Większości osób po prostu na to nie stać
Dlatego! Kilka razy w roku wyruszają z Mobilną Kliniką w miejsca, o których świat zdaje się nie pamiętać…
Na misji przede wszystkim przepisują leki i okulary. Te pierwsze – przekazują firmy farmaceutyczne w postaci darowizn. Te drugie – otrzymują od Nas!!!
Do tej pory udało się zebrać ponad 35 tysięcy okularów korekcyjnych!!! Przyłącz się i pomóż pobić ten rekord!!!
Jak przygotować okulary?
– Najpierw sprawdź czy okulary są w dobrym stanie, tzn. czy szkła nie są porysowane (zwłaszcza w centrum!), czy są kompletne i mają wszystkie elementy oprawy! W innym wypadku nie będą spełniały dobrze swojej funkcji.
– Wyczyść okulary wodą z płynem do mycia naczyń – w Afryce jest problem z wodą, nie ma jak wyczyścić ich na miejscu.
– Jeżeli znasz moce swoich okularów – opisz je. Jeśli nie znasz – odwiedź najbliższego optyka, on na pewno chętnie pomoże. Nasza sprawdzona metoda opisywania: mała karteczka, na której opisane są moce oka prawego (OP) i oka lewego (OL) – najlepiej w tej kolejności.
– Każde opisane okulary należy zapakować do małego (najtańszego) woreczka foliowego. Bardzo prosimy, żeby nie zawiązywać woreczków – w trakcie pracy w terenie priorytetem są pacjenci, nikt nie chce tracić czasu na odwiązywanie woreczków przy 100 osobach czekających w kolejce do badania. Nie chcą ich też rozrywać. Te woreczki stanowią później substytut futerału na okulary – są cennym dodatkiem. Dlaczego nie pakujemy okularów w futerał? Jest ciężki i zajmuje dużo miejsca, podczas pakowania walizek na misje liczy się każdy gram i każdy milimetr!!!
- Tak przygotowane okulary przynieś do psychologa szkolnego, a on zajmie się już całą resztą:)
Pozdrawiam i zachęcam do oddania używanych okularów potrzebującym!
Sandra Polywka-Nicze, psycholog szkolny