Drodzy Rodzice!
Nie chcecie, aby Wasze dzieci odwiedzały niewłaściwe dla nich strony? Obawiacie się, że ktoś będzie je śledzić? Czy VPN może zwiększyć bezpieczeństwo dziecka w sieci?
Żyjemy w czasach, w których wiele osób ignoruje zagrożenia w sieci, twierdząc, że są one wymysłami mediów lub producentów sprzętu czy oprogramowania antywirusowego. Niestety, dane płynące od organizacji związanych z ochroną dzieci oraz policji wskazują wyraźnie, że zagrożenie w sieci jest całkowicie realne i istnieje dla każdego dziecka, które z niej korzysta. Zagrożenia te mają szeroką rozpiętość – od śledzenia, poprzez włamania na skrzynki pocztowe i konta w serwisach społecznościowych, po molestowanie i groźby. Jak uniknąć narażania dziecka na tego typu nieprzyjemności?
Zanim zaczniesz uczyć dziecko o tym, czym jest bezpieczne zachowanie w sieci oraz zaczniesz stosować rozwiązania, mające ochronić je przed różnego rodzaju zagrożeniami, upewnij się, że posiadasz odpowiednią wiedzę na ten temat. Internet jest wspaniałą kopalnią informacji, z której pozyskasz wiedzę, na jakie niebezpieczeństwa będzie narażone dziecko w sieci. Pozwoli ona na zastosowanie najlepszych środków oraz postawi zagrożeniom skuteczną zaporę. Powinniśmy wiedzieć, jakie narażające na niebezpieczeństwo błędy popełniają użytkownicy Internetu i jak ich unikać.
Musisz nauczyć swoje dziecko, jak ma zachowywać się w sieci. Choć może wydawać się to trudnym zadaniem, mile zaskoczy Cię szybkość, z jaką przyswoi sobie zasady bezpiecznego zachowania w sieci. Podstawowe "przykazania" to unikanie nawiązywania kontaktów z nieznajomymi oraz nie zdradzanie pod żadnym pozorem swojej prawdziwej tożsamości i adresu zamieszkania. Daj też dziecku do zrozumienia, że jeżeli ma jakiekolwiek wątpliwości związane z używaniem Internetu – zawsze może przyjść do Ciebie po radę i pomoc. Dowiedz się również – dyskretnie – co robi w sieci. Czyli - jakie odwiedza strony, co ogląda, jakie pobiera pliki, itp. Jeśli dziecko używa aplikacji do komunikacji typu WhatsApp, upewnij się, że zna swoich rozmówców ze szkoły lub podwórka. Nie pozwól dziecku na nawiązywanie znajomości z osobami poznanymi w sieci bez uprzedniej konsultacji z Tobą!
Dyskretnie nadzoruj
Wśród nastolatków jest bardzo popularne używanie serwisów takich jak Snapchat, Twitter czy Instagram. Często udostępniają tam prywatne informacje na swój temat. Zanim dziecko zacznie ich używać, wejdź w ustawieniach danej aplikacji w opcje pozwalające na zwiększenie poziomu prywatności. Ustaw je odpowiednio - w przypadku FB upewnij się, że opublikowane przez dziecko materiały będą oglądać tylko i wyłącznie jego prawdziwi znajomi - i wyperswaduj dziecku jakiekolwiek ich zmienianie. Uczul je także, że nie może udostępniać wszystkiego, co tylko przyjdzie mu do głowy! Nie zaszkodzi, jeśli będziesz obserwować jego posty, zamieszczane zdjęcia i materiały wideo. Podobnie rzecz się ma z oprogramowaniem z sieci. Naucz dziecko, aby nie pobierało plików z nieznanych źródeł, uważało też na znajdujące się w e-mailach od nieznanych nadawców załączniki.
W przypadku młodszego dziecka dobrze jest umieścić komputer w salonie lub innym wspólnym pomieszczeniu, gdzie można dyskretnie obserwować poczynania potomstwa w sieci. Trudniej będzie sprawdzać, co robi na swoim smartfonie. W żadnym wypadku nie zachęcam do szpiegowania na co dzień, jednak jeśli zauważysz, że dziecko zaczyna zachowywać się w nietypowy sposób, może warto rzucić okiem na listę odwiedzanych przez nie stron?
Rozwiązania zaawansowane
Czy VPN (virtual private network) może pomóc w ochronie dziecka w sieci? Zdecydowanie tak! Choć nie będzie mieć wpływu na to, na jakie strony młoda osoba zagląda (co więcej, sieć VPN da mu nawet możliwość dostępu do większej ilości witryn), zapewni pewną i skuteczną ochronę przed identyfikacją oraz śledzeniem. Ponieważ ruch pomiędzy urządzeniem dziecka a Internetem będzie przechodzić przez szyfrowany tunel VPN, nikt nie będzie w stanie przechwycić transmitowanych danych, które mogą zawierać również prywatne informacje. Używanie VPN chroni dzieci także w podróży (może być przydatne, kiedy skończy się epidemia J ) – dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy łączą się z siecią przez hot spoty Wi-fi w hotelach i obcych miastach. Tego typu punkty dostępowe są często miejscem, gdzie swoje pułapki zastawiają cyberprzestępcy i często właśnie tam zdarzają włamania i inne nieprzyjemne wydarzenia.
Wśród dostawców sieci VPN, które oferują dobrą ochronę dla dorosłych i dzieci, można wymienić wiele firm, w tym Nord VPN, CyberGhost czy Private Internet Access. Wykupienie abonamentu umożliwia łączenie się z prywatną siecią wirtualną z dowolnego urządzenia – zarówno smartfonu, jak i laptopa. W wielu przypadkach z tej samej sieci może korzystać jednocześnie kilka osób.
Obojętnie, czy używasz VPN, czy nie, dobrze na przeglądarce używanej przez dziecko ustawić bezpieczne wyszukiwanie - co jest możliwe m.in. w wyszukiwarkach Google czy Bing. Jeśli Twój dostawca Internetu oferuje możliwość włączenia kontroli rodzicielskiej lub filtrowania treści, możesz skorzystać również z tego rozwiązania. Jeśli nie, to warto zainstalować odpowiednie oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej. Istnieją również odpowiednie dodatki do popularnych przeglądarek (jak Chrome czy Firefox), które pełnią rolę „cenzorów”, opcje kontroli rodzicielskiej znajdują się także w ich ustawieniach.
Rzecz kolejna to oczywiście program antywirusowy – im bardziej aktualny, tym lepiej. Wiele aplikacji antywirusowych posiada wbudowane moduły kontroli rodzicielskiej, które znacznie ułatwiają życie rodzicom. A ponieważ większość posiada wersję zarówno na Windows, jak i Androida, można stosować ten sam na każdym urządzeniu.
Opracowała: Anna Szczudrawa