Uczniowie klasy 1a wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Kopalnia Wapienia Górażdże, który łączył elementy nauki, ekologii oraz integracji zespołu klasowego. Wyjazd był doskonałą okazją do poznania jednego z najważniejszych obiektów przemysłowych regionu oraz do bezpośredniego kontaktu z przyrodą.

Podczas wizyty w kopalni uczniowie zapoznali się z procesem wydobycia wapienia, zasadami bezpieczeństwa oraz wpływem działalności górniczej na środowisko. Duże zainteresowanie wzbudziła możliwość obserwacji pracy kopalni „od kuchni” oraz rozmowy na temat rekultywacji terenów poprzemysłowych.

Kolejnym punktem programu było przejście ścieżką ekologiczno-dydaktyczną, która pozwoliła uczniom lepiej zrozumieć zależności zachodzące w ekosystemie. W trakcie spaceru zwracano uwagę na walory przyrodnicze okolicy – bogactwo flory i fauny, ukształtowanie terenu oraz znaczenie ochrony środowiska naturalnego.

Zwieńczeniem wyjazdu było ognisko na „Kopcu Moniki”, które stało się czasem odpoczynku, integracji i wspólnych rozmów. W miłej, swobodnej atmosferze uczniowie podsumowali wyjazd, dzieląc się wrażeniami i nowo zdobytą wiedzą.

Wyjazd do Górażdży był nie tylko cenną lekcją edukacyjną, ale także atrakcyjną formą spędzenia czasu poza szkołą. Uczniowie wrócili zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia i świadomość znaczenia ochrony przyrody oraz odpowiedzialnego korzystania z jej zasobów.

Wychowawczyni kl.1a – mgr Katarzyna Kubiczek