Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego celem jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Dla Polaków powinno być to ważne wydarzenie, ponieważ nasz język jest wyjątkowy i piękny, choć niezwykle trudny.

W związku z powyższym zorganizowano w szkolne konkursy tematycznie związane z naszym językiem ojczystym. Były to konkursy, dzięki którym uczniowie mogli poznać piękno polskiej mowy i literatury polskiej.

Oto wyniki poszczególnych konkursów:

1. Konkurs kaligraficzny polegający na starannym napisaniu ozdobnym pismem cytatów znanych polskich poetów i pisarzy:

I miejsce: Natasza Misiowiec z kl. 4a oraz Lena Sznajder z kl. 8b;

II miejsce: Oliwia Misiowiec z kl. 7a;

III miejsce: Emilia Tarnawska z kl. 5a;

wyróżnienia: Wiwianna Garus z kl. 6a, Karol Sojka z kl. 8b oraz Julia Blacha z kl. 5b.

1. Konkurs na słuchowisko polegający na nagraniu fragmentu utworu polskiego autora:

wyróżnienia: Jagoda Najda z kl. 3a oraz Zuzanna Tomaszek z kl. 8a.

1. Konkurs na chmurę wyrazową nt. legendy regionalnej:

I miejsce: Katarzyna Folmer z kl. 3a;

II  miejsce: Natasza Misiowiec z kl. 4a;

III miejsce: Jagody Najda z kl. 3a.

1. Konkurs na ilustrację do wybranej legendy regionalnej:

wyróżnienia: Katarzyna Folmer z kl. 3a, Anastazja Krawczak  z kl. 8b oraz  Jagoda Najda z kl. 3a.

1. Konkurs – test poprawnościowy z języka polskiego z użyciem internetowej aplikacji:

I miejsce: Lena Sznajder z kl. 8b;

II miejsce: Zuzanna Tomaszek z kl. 8a;

III miejsce: Tomasz Kozioł z  kl. 2a.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Bernadeta Konieczna,
Anna Wiora