21 marca obchodzimy pierwszy dzień wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

Jest to doskonała okazja, aby wesprzeć nasze koleżanki oraz kolegów z dodatkowym 21 chromosomem – nakładając tego dnia kolorowe skarpetki nie do pary.

ZESPÓŁ DOWNA spowodowany jest jednym dodatkowym chromosomem przy 21 parze. To dlatego obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa właśnie 21 marca (chromosomy to część naszego DNA zawierająca informacje o naszych cechach).

GDY SPOTKASZ OSOBĘ Z ZESPOŁEM DOWNA:

- zachowuj się naturalnie i traktuj z należytym szacunkiem,

- możesz się przywitać i zainicjować sam rozmowę,

- możesz zaproponować pomoc,

- możesz zaproponować wspólną aktywność, czy zabawę,

- bądź koleżeński, uprzejmy i empatyczny.

WSZYSCY JESTEŚMY RÓWNI!

Dzieci z Zespołem Downa są takie same, jak i my.

Zasługują na szacunek i na wsparcie. Mają takie same potrzeby oraz chęci do zabawy jak ich rówieśnicy. Czasami potrzebują nieco więcej wsparcia i czasu ze strony opiekunów, nauczycieli ale również i ze strony kolegów i koleżanek.

WYSTĘPOWANIE.

Występowanie Zespołu Downa jest niezależne od klimatu, czy kraju w którym żyjemy, rasy, kultury, czy warunków w jakich żyjemy.

W Polsce żyje około 60 tysięcy osób z dodatkowym 21 chromosomem.

Na 1000 dzieci 1 rodzi się z Zespołem Downa.

WESPRZYJ RAZEM Z NAMI 21 MARCA OSOBY Z ZESPOŁEM DOWNA I UBIERZ TAK JAK MY KOLOROWE SKARPETKI NIE DO PARY!

Sandra Polywka-Nicze