Szanowni Państwo,

Za nami rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023. Zarówno nauczyciele, pracownicy naszej szkoły jak i urzędnicy gogolińskiego magistratu odpowiedzialni za sprawy oświaty, intensywnie pracowali przygotowując się do jego rozpoczęcia. Jestem przekonana, że będzie on obfitował w ambitne działania edukacyjne. Nie zabraknie w nim także wyzwań nie tylko związanych z zapewnieniem najwyższej jakości edukacji dzieciom i młodzieży, ale również trwającą od pół roku wojną w Ukrainie

Sytuacja wojenna nie pozostaje jednak bez wpływu także na inne możliwe trudności zbliżających się chłodów jesiennych i zimy. Jak Państwo wiedzą, ceny energii cały czas rosną. Tylko w ubiegłym roku koszt zakupu energii elektrycznej do naszej szkoły wyniósł 49.865,00 zł. natomiast ogrzewania szkoły 92.861,00zł. Chociaż do końca roku korzystamy z preferencyjnych stawek wynikających ze zbiorowego przetargu pewne jest, że ceny te w przyszłości będą nadal rosnąć. Dlatego tak ważne jest dla nas teraz zwrócenie uwagi dzieci, młodzieży i osób dorosłych na konieczność oszczędzania energii. W związku z tym zwracam się do Państwa z prośbą o podjęcie z dziećmi rozmowy na temat oszczędzania energii oraz korzyści z tego wynikających. Bardzo proszę o poruszenie tematu przez nauczycieli na spotkaniach z wychowawcą klasy, zajęciach edukacyjnych z uczniami.

Kształtowanie pozytywnych nawyków w szkole i miejscu pracy będzie przekładać się również na oszczędzanie energii w domach uczniów i pracowników szkół, a tym samym na budżety naszych rodzin. Jak to robić? Ważne są nawet najbardziej podstawowe nawyki: wyłączanie prądu przy okazji wychodzenia z pracy, mycie rąk letnią, a nie gorącą wodą, gaszenie światła na korytarzu w ciągu lekcji, odłączanie źródeł zasilania ładowarek, wykorzystywanie światła dziennego, ograniczenie drukowania. Każde tego typu jednostkowe działanie będzie przyczyniać się do oszczędności. Te ogromne w skali miasta środki, zamiast na opłacanie coraz wyższych faktur, będą mogły być przeznaczone na realizację wartościowych projektów czy nowych inwestycji w naszej szkole. Kształtowanie tego typu nawyków ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku przestrzeni użytkowanych wspólnie, takich jak sekretariat i biura, szkolne klasy czy łazienki, ale też chociażby klatki schodowe w blokach mieszkalnych – wielu z nas wydaje się, że za zużycie energii w nich nie płaci nikt. Tak jednak nie jest, gdyż płacimy za to my wszyscy.

Oszczędzanie energii ma także wpływ na nasze zdrowie. Przebywanie w przegrzewanych pomieszczeniach nie wpływa na nie korzystnie. To także szacunek dla pracy osób zaangażowanych w proces produkcji energii, która przecież nie bierze się znikąd, ale dzięki wysiłkowi fizycznemu wielu osób.

Niniejszy apel wynika jednak także z troski o przyszłość naszej planety. Ekstremalne temperatury i zjawiska pogodowe są tym, z czym mamy do czynienia nie tylko oglądając programy telewizyjne. Są one coraz częściej zauważalne także w Polsce – to zarówno ogromne upały, jak i pojawiające się nagle ulewy. Wciąż nie jest jednak za późno, aby poprzez własne działania oraz kształtowanie pozytywnych nawyków starać się wpłynąć na przyszłość planety. W Gminie Gogolin wiele działań w tym zakresie podejmowanych jest od wielu lat, także w ramach współpracy z młodzieżą szkolną, która szczególnie docenia konieczność podjęcia zdecydowanych kroków. Nie do przecenienia jest jednak praca nauczycieli z naszej szkoły, którzy realizują wiele ambitnych projektów związanych z ekologią i klimatem. Zachęcam do wymieniania się wiedzą oraz dobrymi praktykami w tym zakresie.

Raz jeszcze dziękuję za Państwa zaangażowanie i życzę wszystkiego, co najlepsze.

Z wyrazami szacunku
Renata Kochanowska
Dyrektor PSP nr 2 w Gogolinie