W dniu 20 września 2022 r. uczniowie  Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Gogolinie w ramach projektu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu „Budowanie struktur dla integracji cudzoziemców w Polsce – etap II – pilotaż Centrów Integracji Cudzoziemców”,  finansowanego ze środków Unii Europejskiej w zakresie Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji – „Bezpieczna przystań” uczestniczyli
w cyklu spotkań mających na celu szeroko idącą integrację, poszanowanie inności kultury, wyznania, tradycji itp.

Dzieci i młodzież miały okazję przekonać się, jak wiele ich łączy, mimo różnic. Do najciekawszych podobieństw należą: ulubione gry, zabawy, muzyka czy potrawy. Wspólna zabawa inspiruje do nauki języka obcego i poznania kultury, a wyznania polskich uczniów młodszych klas, że podziwiają uczniów cudzoziemców klas starszych, łapią za serce.