W dniach 13.06.2023 r. - 15.06.2023 r. uczniowie klas ósmych oraz kilkoro uczniów klasy siódmej uczestniczyło w wycieczce krajoznawczej do Zakopanego. Dla klas ósmych miał to być ostatni wyjazd w szkole podstawowej. W związku z tym zaplanowany został z dużym luzem :-)

Pierwszy dzień był co prawda nieco napięty, gdyż od razu po zakwaterowaniu w ośrodku w miejscowości Murzasichle i obiedzie powitalnym udaliśmy się do Zakopanego. Tam z przewodniczką mogliśmy pospacerować uliczkami zimowej stolicy Polski oraz podejść pod słynną skocznię – Wielką Krokiew, którą  znamy z licznych transmisji telewizyjnych. Był też oczywiście czas na szybki zakup krupówkowych pamiątek. Następnie udaliśmy się w kierunku kolejki, która miała nas zawieźć na szczyt Gubałówki. Tam mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę – z widokiem na Giewont. Niektórzy pozwolili sobie w tym miejscu na przekąski. Na koniec dnia wróciliśmy do ośrodka pod Zakopanem, gdzie przygotowano dla nas grilla z kiełbaskami, domowym smalcem, ogórkami kiszonymi, ciepłą herbatką. Młodzież spędziła resztę dnia na rozmowach lub grając w piłkę siatkową na podwórzu.

Kolejnego dnia – mimo niezbyt pozytywnej  prognozy pogody – udaliśmy się  po obfitym śniadaniu w kierunku Doliny Kościeliskiej. Jest to przepiękne miejsce, świetnie nadające się do  spokojnego spaceru – nawet dla osób niewprawionych w wycieczki górskie. Podczas tej wyprawy podziwialiśmy piękno tatrzańskiego krajobrazu, faunę i florę. O szczególnościach tego krajobrazu opowiadała nam pani przewodnik. Po około dwóch godzinach dotarliśmy na polanę, na której podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna została na miejscu i odpoczywała. Druga – udała się w kierunku wąwozu Kraków. Szlak ten był już nieco bardziej wymagający. Z Doliny Kościeliskiej wracaliśmy w deszczu – co przekonało wszystkich, że pogoda w górach jest nieobliczalna, bo wyprawę rozpoczynaliśmy w pełnym słońcu.

Po powrocie do ośrodka, po obiedzie, mieliśmy całe popołudnie dla siebie. Jednak nikt się nie nudził. Można było zagrać w bilarda, piłkarzyki, ping-ponga oraz skorzystać z basenu, sauny czy jacuzzi czy po prostu posiedzieć i przy rozmowach podziwiać widok z balkonów naszych pokojów. Po urozmaiconej kolacji uczestnicy wycieczki mieli okazję kupić tradycyjne oscypki a na zakończenie pełnego wrażeń dnia część z nas bawiła się do późnych godzin wieczornych na dyskotece.

Trzeci dzień zaczął się nieco leniwiej. Zmęczenie dawało się już wszystkim we znaki. Niektórym ciężko było wygrzebać się z łóżka  :-)  Zjedliśmy śniadanie. Spakowaliśmy się  i wyruszyliśmy ponownie w kierunku Zakopanego. Tym razem  naszym celem było Centrum  Edukacji Przyrodniczej. Mogliśmy tam obejrzeć interaktywną wystawę nt. fauny i flory tatrzańskiej, przejść przez jaskinię i poznać jej elementy geologiczne a także zrozumieć zagrożenia dla Tatr wynikające z ludzkiej działalności.

Około południa wyruszyliśmy w drogę powrotną. Nie mogło się oczywiście obyć bez Mc Donalda, w  którym zatrzymaliśmy się na przerwę obiadową. Do Gogolina wróciliśmy w godzinach popołudniowych, dzięki  czemu  mogliśmy wypocząć, by następnego dnia pojawić się w szkole   :-)

Anna Wiora