3 czerwca z okazji Dnia Dziecka dwie klasy czwarte wybrały się na szkolną wycieczkę do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Przyjechaliśmy do Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Ładzy po godzinie 9.00.

Nasza przygoda zaczęła się od lekcji multimedialnej nt. bioróżnorodności tego pięknego parku krajobrazowego. Dowiedzieliśmy się o najcenniejszych przyrodniczo fragmentach parku: o lasach, podmokłych łąkach i bagiennych starorzeczach. Różnorodnej roślinności towarzyszy bogactwo owadów, ptaków i zwierząt. Prezentacja zawierała mnóstwo przepięknych zdjęć flory i fauny autorstwa jednego z pracowników tego ośrodka.

Po lekcji multimedialnej udaliśmy się na szlak, aby z bliska poznać tę przyrodę. Poprzez zabawę rozpoznawaliśmy drzewa po liściach. Poznaliśmy, co to są "korytarze życia" dla zwierząt leśnych. Park krajobrazowy to obszar interesujący, nie tylko pod względem przyrodniczym. Na jego terenie położonych jest wiele miejsc bogatych w zabytki kultury materialnej. Byliśmy w muzeum huty żelaza, oglądaliśmy pamiątki z życia codziennego ludzi mieszkających na tych terenach przed 100 laty.

Po powrocie z wycieczki czekał na nas grill, na którym mogliśmy upiec swoje kiełbaski. Pogoda nam dopisała i wszyscy byli bardzo zadowoleni.

Stanisława Szewczyk