Marzec upłynął  u nas w szkole pod hasłem wyjazdów, wycieczek i wyjść. Klasy IV – VIII mogły m.in. obejrzeć spektakle teatralne.

Spotkania z teatrem rozpoczęły klasy starsze. 10 marca 2022 r. siódmo- i ósmoklasiści wybrali się z wychowawcami i nauczycielami języka polskiego do Opolskiego Teatru Lalki i Aktora na spektakl „Balladyna” oparty o dramat J. Słowackiego, który jest lekturą obowiązkową w szkole podstawowej. Inscenizacja nie tylko pozwoliła poznać lub przypomnieć sobie treść utworu, ale również skłaniała do  refleksji nt. współczesnego świata. Okazuje się bowiem, że tekst napisany w XIX w. jest aktualny aż po dzień dzisiejszy a oryginalna scenografia, kostiumy i aranżacja muzyczna sprawiła, że większość  naszych uczniów obejrzała spektakl z zaciekawieniem. Sztuka z pewnością godna jest polecenia!

Natomiast klasy IV – VI pojechały 17 marca 2022 r. do krapkowickiego Domu Kultury na spektakl profilaktyczny wykorzystujący treść lektur szkoły podstawowej. To przedstawienie przygotował wrocławski teatr, z którym szkoła współpracuje już kilka lat. Zwracało ono uwagę na istotny problem współczesnej młodzieży – problem uzależnienia od gier komputerowych. Liczne nawiązania do zachowań znanych młodzieży sprawiły, że inscenizacja zaciekawiła niejednego młodego widza.

Oba wydarzenia były inspirującą odskocznią od codzienności szkolnej – szczególnie po obostrzeniach związanych z pandemią. Stanowiły także podstawę do dyskusji i prób teatralnych w szkole. Przykładowo klasa 7b na lekcjach języka polskiego zmierzyła się aktorsko z wybranymi scenami z „Balladyny”  J. Słowackiego w ramach utrwalenia treści tego dramatu.

Anna Wiora