1-go października 2021 r. kolejny raz w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Tornistra. Jest to akcja edukacyjna Ministerstwa Edukacji Narodowej, która ma na celu zapobieganie zjawisku noszenia przez uczniów zbyt ciężkich plecaków.

Tego dnia odbyło się ważenie szkolnych tornistrów naszych uczniów. Organizacją tego dnia zajęła się klasa 7A. Akcja spotkała się z wielkim zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Należy pamiętać, że nadmierna waga tornistra może powodować bóle pleców, ma wpływ na zmniejszenie pojemności płuc oraz sprzyja kształtowaniu nieprawidłowej sylwetki. Ciężar szkolnego plecaka nie może przekraczać 10% wagi ciała dziecka. Uczeń 13-letni może dźwigać ciężar stanowiący 15% wagi ciała. Ta rada wydaje się prosta, ale jak ją przełożyć na praktykę?

CO MOGĄ ZROBIĆ UCZNIOWIE? OTO KILKA RAD:

 • Używaj obu pasków do noszenia plecaka.
 • Miej zawsze wyprostowane plecy.
 • Wybierz najwygodniejszy sposób noszenia plecaka.
 • Noś plecak z miękkimi, watowanymi szelkami.
 • Rozłóż ciężar plecaka, wykorzystując wszystkie jego kieszenie.
 • Zachowaj prawidłową postawę ciała podczas siedzenia, a także zdejmowania czy zakładania plecaka.
 • Wykonuj ćwiczenia rozciągające, rozluźniające i wzmacniające mięśnie.
 • Zostawiaj podręczniki w szkole, jeśli to możliwe.
 • W tornistrze noś tylko niezbędne przybory, podręczniki i zeszyty.
 • Nie wkładaj do tornistra zabawek, ciężkich przedmiotów.
 • Kupuj zeszyty w cienkich oprawkach.
 • Na bieżąco sprawdzaj zawartość piórnika.
 • Tornister pakuj zgodnie z planem lekcji.
 • Napoje noś w małych, plastikowych butelkach.

Skutki wad postawy nabytych w dzieciństwie ujawniają się najczęściej dopiero w dojrzałym wieku zwyrodnieniami kręgosłupa i stawów, nieprawidłowościami w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych oraz bólami kończyn. Nabyte przez dzieci wady postawy skutkują przez całe życie.

Wierzymy, że akcja propagowania wśród uczniów nawyków prawidłowej postawy ciała przyniesie pozytywne efekty i w najbliższym czasie w naszej szkole będą już same lekkie tornistry.

Wychowawca kl. 7A,
Skoczylas Krystyna