LEKCJA 2 - CZASAMI NAJLEPSZYM ROZWIĄZANIEM JEST MILCZEĆ I DZIAŁAĆ.

1. Uprzedź dziecko o tym, co chcesz zrobić.

2. Sprawdź, czy zrozumiało twoją intencję pytając np. "czy zrozumiałaś/-eś, co zamierzam teraz zrobić?"

3. Konsekwentnie realizuj to, co zaplanowałaś/eś, działając uprzejmie i stanowczo, nie przerywając działania.

LEKCJA 3 - USTALENIA/UMOWY.

1. Znajdźcie czas na rozmowę o uczuciach i punkcie widzenia każdej zainteresowanej osoby dotyczących danego problemu.

2. Wspólnie poszukajcie rozwiązań i wybierzcie jedno, które odpowiada WSZYSTKIM.

3. Ustalcie konkretny termin rozwiązania problemu.

4. Jeśli umowa nie została dotrzymana, nie krytykuj ani nie karz. W sposób niewerbalny przypomnij o niej lub po prostu zapytaj: "przypomnij proszę, jakie były nasze ustalenia?"

5. Jeśli to nic nie da i nie wszyscy wywiązują się z umowy, powtórzcie kroki, zaczynając od punktu 1.

LEKCJA 4 - KIESZONKOWE.

Kieszonkowe to świetny sposób na nauczenie dzieci, jak obchodzić się z pieniędzmi.

1. Unikaj łączenia kieszonkowego z pracami domowymi - ALE dzieci mogą zadecydować, że chciałyby zarabiać pieniądze za pewne, dodatkowe prace, które wykonują w domu.

2. Wartość kieszonkowego zależy twojego budżetu domowego oraz twoich oczekiwań co do tego, jak dziecko ma je wydawać.

3. Pozwól dziecku uczyć się na swoich błędach w wydawaniu pieniędzy. Okazuj empatię, ale nie ratuj.

LEKCJA 5 - PROSZENIE O POMOC.

Mówienie dziecku o tym, że jest zdolne i zapewnianie go o jego umiejętnościach nie jest nawet w połowie tak skuteczne jak stwarzanie mu sytuacji, w których może tego doświadczyć.

1. Dzieci czują, że są zdolne, ważne i przynależą, kiedy mają wkład i robią coś pożytecznego.

2. Wykorzystuj każdą okazję, by mówić dziecku: "potrzebuję twojej pomocy".

3. Pamiętaj, by zawsze uświadomić mu, jak bardzo doceniasz jego pomoc!

LEKCJA 6 - ROZPIESZCZANIE.

Rodzice popełniają błąd rozpieszczając w imieniu miłości.

1. Rozpieszczanie to osłabianie dziecka, ponieważ w jego rezultacie dzieci nabierają przekonania, że inni powinni wszystko zrobić za nie i dla nich.

2. Największym darem, jaki możesz dać dziecku, jest pozwolić mu zbudować przekonanie: "jestem kompetentny i zdolny".

3. Dzieci czują się kompetentne i zdolne, kiedy poprzez doświadczenie uczą się, że potrafią poradzić sobie zarówno ze wzlotami, jak i upadkami. Pozwól mu na te doświadczenia.

LEKCJA 7 - SŁUCHANIE BEZ NARZUCANIA SIĘ.

1. W tygodniu znajdź czas, by po prostu być obok swojego dziecka i nic nie mówić.

2. Jeśli zapyta, czego chcesz, powiedz: "po prostu chciałam/-em z Tobą pobyć".

3. Jeśli zacznie mówić, słuchaj bez oceniania, bronienia się lub wyjaśniania czegokolwiek.

4. Jeśli będzie milczeć - ciesz się po prostu jego towarzystwem i chwilą ciszy:)

Sandra Polywka-Nicze