Szanowni Rodzice,

W tej wyjątkowej sytuacji warto zadbać o to, jak rozmawiamy z dziećmi o tym, co się aktualnie dzieje. Trzeba rozmawiać, rozwiewać wątpliwości, aby dzieci czuły się bezpieczne i zaopiekowane. Jeśli z nimi nie porozmawiamy, będą czuły napięcie i stres. Jeśli będziemy panikować, również podkręcimy w dzieciach lęk! Bądźmy otwarci, szczerzy a nasze dzieci to z naszą pomocą zrozumieją i będą współpracować.

Po 1. Rozmawiamy SPOKOJNIE. Dzieci po tonie rozmowy rozpoznają, jaki jest nasz stosunek do omawianego tematu. Nasze napięcie będzie tylko podkręcać napięcie dziecka.

Po 2. Omawiamy FAKTY a nie info-sensacje z nagłówków tabloidów, stron internetowych czy tv. Mówmy niewiele ale treściwie. Mówmy o środkach ostrożności. O ich korzyściach.

Po 3. Odpowiadajmy na WSZYSTKIE pytania dziecka. Jeśli nie znamy odpowiedzi, sprawdźmy. Milczenie znowu będzie podkręcało stres i niepokój.

Po 4. Podczas rozmów z innymi bądźmy ostrożni, jakie komunikaty wypowiadamy - dziecko słyszy więcej, niż nam się wydaje i wyczuwa więcej, niż nam się wydaje.

Po 5. Rozmawiajmy na inne tematy, ważne i mniej ważne. Niech koronawirus nie będzie jedynym omawianym tematem wokół którego obecnie kręci się nasz świat.

Po 6. Bawmy się z naszymi dziećmi i korzystajmy z czasu wspólnego razem - to najlepsze antidotum na lęk i stres - dla nas wszystkich.

Pozdrawiam i dużo zdrowia życzę!

Sandra Polywka-Nicze