Przed błogim czasem wakacyjnym chciałabym Państwu zaproponować "domowe zasady ekranowe" stworzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę".
Dlaczego akurat przed wakacjami? Bo to czas, podczas którego dzieci o wiele częściej będą domagały się ekranów, gier, telefonu.
Dlaczego zasady? Bo tam, gdzie nie ma zasad rośnie chaos. Bo zasady to przewidywalność i poczucie bezpieczeństwa.
Pozwoliłam sobie skrócić do maksimum treść, a poniżej załączę odnośnik do Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, jeśli ktoś z Państwa będzie tematyką zainteresowany jeszcze bardziej:)
Po pierwsze - RELACJA, bo tam, gdzie są więzi, tam jest poczucie bezpieczeństwa i zaufanie. Rodzicu, pytaj, dopytuj, okaż zainteresowanie.
Po drugie - Do trzeciego roku życia bez ekranów, bo ekran to duża ilość bodźców wszelakich prowadzących do nadpobudliwości, impulsywności, szybkiej nagrody, a szybka nagroda = szybko nudno.
Po trzecie - Do 12. r.ż. bez smartfona, chyba że tylko do dzwonienia i pisania wiadomości. Jest wiele badań mówiących o tym, że im później je wprowadzimy dzieciom, tym lepiej dla ich rozwoju.
Po czwarte - do 15.r.ż. bez mediów społecznościowych, bo to one narażają na szkodliwe treści, przemoc, uzależnienie. Zanim na to wyrazicie zgodę - określcie gotowość emocjonalną swojego dziecka, ustalcie zasady, uświadomcie o możliwych szkodliwych treściach.
Po piąte - Ogranicz czas przed ekranem, zadbajcie o balans, o ruch, dobry posiłek, regeneracyjny sen, wartościowy czas przy czynności, którą wszyscy lubicie i która Was jednoczy jako rodzinę.
Po szóste - tylko bezpieczne treści! uwrażliw, że niebezpieczne treści czyhają wszędzie, ustaw kontrolę rodzicielską, kontroluj z głową treści obserwowane w internecie, ponieważ narażanie na oglądanie niepożądanych treści znacznie obniża poziom empatii i przyzwyczaja do nich.
Po siódme - przed snem i w nocy bez ekranów, najlepiej 1-2 przed, z dala od miejsca spania, bo ekrany powodują gorszy jakościowo sen, późniejszą porę zasypiania oraz pogorszenie zdrowia psychicznego.
Po ósme - Posiłki bez ekranów, bo posiłek ma jednoczyć, a ekran nas niestety rozdziela. Poza tym, jedzenie ma być świadome, a podczas oglądania ekranów zjadamy o wiele więcej/
Po dziewiąte - Czas na ruch i zabawę, bo ruch dotlenia mózg, wspiera koncentrację oraz procesy poznawcze, i powinien być codziennym elementem dnia.
Po więcej informacji zapraszam na stronę: https://domowezasadyekranowe.fdds.pl/
Oraz apeluję o rozmowy z dziećmi na temat szkodliwości popularnych stron oraz kont na mediach społecznościowych, na których promuje się wyzywanie, przemoc wszelaką.
Życzę Państwu jak najwięcej jakościowego, bezekranowego czasu. Waszym dzieciom również:)
Sandra Polywka-Nicze