Dnia 15 listopada 2018 roku w naszej szkole gościł Tomasz Sobania. Jest to dwudziestoletni pisarz z Toszka.
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 8.30. Oprócz uczniów klas ósmych i nauczycieli, przyszła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie, pani Ewa Bury. Spotkanie zostało sfinansowane właśnie przez naszą miejscową bibliotekę.
Tomasz Sobania opowiadał historię chłopca urodzonego blisko szpitala psychiatrycznego, który wydał dwie książki. Zadedykował je Robertowi Lewandowskiemu oraz prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzejowi Dudzie. Nastolatek spotkał Macieja Orłosia, który zaprosił go do telewizji Wirtualnej Polski. Tym utalentowanym chłopcem jest on sam. Po napisaniu pierwszej książki – w czasie podstawówki - sam uznał, że nie nadaje się ona do druku. Mimo tej porażki nie poddał się i przez 6 lat dążył do celu – wydania książki i zostania milionerem. Zorientował się jednak, że nie tak od razu po wydrukowaniu dzieła zostaje się bogaczem.
Przed wydaniem „Speculo” – jego debiutanckiej powieści – musiał się jeszcze zmierzyć z wieloma przeciwnościami, takimi jak zebranie połowy kwoty potrzebnej do druku, co opiewało na ponad 6 tysięcy złotych. Udało mu się to dzięki portalowi polakpotrafi.pl i ludzkiej pomocy. W międzyczasie pisał drugą książkę – „Nowy świt”. Choć ciężko mu było pogodzić naukę w liceum i pisarstwo, a później także spotkania autorskie, to chłopak sobie poradził.
Młody Sobania, prócz pisania, również biega. Mimo bolących mięśni kończy kolejne maratony i ustawia poprzeczkę jeszcze wyżej. Jak mówi, woli satysfakcję po dobrze wykorzystanym dniu niż łatwiejszą jego wersję. Każdy cel osiągamy małymi kroczkami - niejednokrotnie podkreślał to w czasie spotkania.
Myślę, że niejednego z nas Tomasz Sobania zainspirował do walki o marzenia. Bo to my jesteśmy odpowiedzialni za nasze życie, a nie rodzice czy nauczyciele.

Róża Deć, kl. VIIIb