Nasza Szkoła przyłączyła się do akcji pt. Okulary dla Afryki.

Zamysł akcji jest prosty, ale jakże szlachetny!

Zbieramy używane okulary przeciwsłoneczne dla dzieci i dorosłych oraz używane okulary korekcyjne dla dzieci i dorosłych o wartościach plusowych i minusowych, ale bez wartości cylindrycznych (korygujących astygmatyzm).

Okulary zbiera i wysyła psycholog szkolny Sandra Polywka-Nicze w swoim gabinecie nr 23, zbiórka trwa do piątku 28.09.2019 r.

Poniżej trochę historii akcji.

Fundacja Okuliści dla Afryki podczas swoich misji w krajach kontynentu afrykańskiego bada wzrok osobom, które nie mają takiej możliwości na co dzień. Wizyta u specjalisty oznacza daleką wyprawę, do tego dochodzą koszty wizyty, ewentualnie leków i okularów. Większości osób po prostu na to nie stać

Dlatego! Kilka razy w roku wyruszają z Mobilną Kliniką w miejsca, o których świat zdaje się nie pamiętać…
Na misji przede wszystkim przepisują leki i okulary. Te pierwsze – przekazują firmy farmaceutyczne w postaci darowizn. Te drugie – otrzymują od Nas!!!  

Do tej pory udało się zebrać ponad 35 tysięcy okularów korekcyjnych!!!  Przyłącz się i pomóż pobić ten rekord!!!

Jak przygotować okulary?

– Najpierw sprawdź czy okulary są w dobrym stanie, tzn. czy szkła nie są porysowane (zwłaszcza w centrum!), czy są kompletne i mają wszystkie elementy oprawy! W innym wypadku nie będą spełniały dobrze swojej funkcji.
– Wyczyść okulary wodą z płynem do mycia naczyń – w Afryce jest problem z wodą, nie ma jak wyczyścić ich na miejscu.
– Jeżeli znasz moce swoich okularów – opisz je. Jeśli nie znasz – odwiedź najbliższego optyka, on na pewno chętnie pomoże. Nasza sprawdzona metoda opisywania: mała karteczka, na której opisane są moce oka prawego (OP) i oka lewego (OL) – najlepiej w tej kolejności.
– Każde opisane okulary należy zapakować do małego (najtańszego) woreczka foliowego. Bardzo prosimy, żeby nie zawiązywać woreczków – w trakcie pracy w terenie priorytetem są pacjenci, nikt nie chce tracić czasu na odwiązywanie woreczków przy 100 osobach czekających w kolejce do badania. Nie chcą ich też rozrywać. Te woreczki stanowią później substytut futerału na okulary – są cennym dodatkiem. Dlaczego nie pakujemy okularów w futerał? Jest ciężki i zajmuje dużo miejsca, podczas pakowania walizek na misje liczy się każdy gram i każdy milimetr!!!
- Tak przygotowane okulary przynieś do psychologa szkolnego, a on zajmie się już całą resztą:)

Pozdrawiam i zachęcam do oddania używanych okularów potrzebującym!

Sandra Polywka-Nicze, psycholog szkolny

W pogodny czwartek 12 września nasza szkoła wzięła udział w corocznej akcji pod patronatem pary prezydenckiej. Mowa o Narodowym Czytaniu. W tym roku w całej Polsce czytano fragmenty nowel polskich. Gminna odsłona akcji miała miejsce pod tzw. chmurką przy pomniku Karliczka i Karolinki. Oprócz uczniów naszej szkoły obecni byli również wychowankowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 oraz młodzież z gogolińskiego liceum.
Uroczystość czytelniczą poprowadziła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie, pani Ewa Wiora a odbyła się ona w trzech częściach. Jako pierwsi wystąpili siódmo- i ósmoklasiści z naszej placówki. Milena Dawidowicz-Jasionek, Agata Góra i Victoria Grabelus otwarły spotkanie fragmentami “Katarynki” B. Prusa. Adam Birmajer oraz Wanesa Podsiadły odczytali urywki “Dobrej pani” E. Orzeszkowej. W drugiej odsłonie “Trójka” wystąpiła z fragmentami “Dymu” M. Konopnickiej oraz “Sachema” H. Sienkiewicza a na zakończenie liceum przedstawiło nowelę “Rozdziobią nas kruki, wrony…” S. Żeromskiego. Pomiędzy odczytami można było poczęstować się kawą lub herbatą oraz ciasteczkami przy akompaniamencie w wykonaniu Wędrującej Kapeli.
Za niecodzienne, bo w plenerze, czytanie klasyki polskiej serdecznie dziękujemy organizatorom oraz naszym uczniom, którzy zaangażowali się w tym przedsięwzięciu.

Anna Wiora

W związku §5.1 ppkt 1,3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę Pedagogiczną, Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Gogolinie wyznaczył w roku szkolnym 2019/2020 dni dodatkowo wolne od zajęć edukacyjnych. W dniach tych będą organizowane dla uczniów tylko zajęcia wychowawczo-opiekuńcze w godz. 6.45-16.15.

Są to następujące dni:

 • 31.10.2019r. przed Świętem Zmarłych
 • 02-03.01.2020r. po Nowym Roku
 • 30.04.2020r. przed majówką
 • 12.06.2020r. po Bożym Ciele
 • 21.04.2020r. – Egzamin kl. VIII
 • 22.04.2020r. - Egzamin kl. VIII
 • 23.04.2020r. - Egzamin kl. VIII

 

Dyrektor szkoły
Renata Kochanowska

Uwaga mieszkańcy!

Woda w Gogolinie i Malni nie nadaje się do spożycia! W związku z otrzymaną dziś po południu (tj. 6.09.2019 r.) decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Krapkowicach informujemy, iż kontrole wykazały zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody w sieci wodociągowej w następujących punktach:

 • Zakład Fryzjerski, ul. Powstańców,
 • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Strzelecka,
 • Publiczna Szkoła Podstawowa w Malni.

Mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowotne naszych mieszkańców, informujemy iż woda dostarczana przez wodociąg sieciowy Gogolin nie nadaje się do spożycia. Woda może być używana wyłącznie do prac porządkowych i celów sanitarnych! Jednocześnie informujemy, że studnia i Stacja Uzdatniania Wody w Gogolinie nie zostały skażone i produkują wodę zdatną do picia.

Zdatna do spożycia woda będzie rozwożona przez Komunalne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Gogolin" Sp. z o.o. samochodami z logo KPW po wszystkich ulicach miasta Gogolina oraz wsi Malnia:

 • w piątek 6.09 do godz. 21.00,
 • od soboty 7.09 do odwołania - od godz. 8.00 do godz. 21.00.

O jakichkolwiek zmianach będziemy informować na bieżąco na www.gogolin.pl, w mediach społecznościowych i poprzez Straż Miejską w Gogolinie.

 

W załączeniu skan decyzji Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Krapkowicach.

Opłata za wyżywienie w miesiącu wrześniu wynosi 80,00 zł ( 20 dni ) płatne w nieprzekraczalnym terminie do 9 września 2019 r. na konto szkoły:

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2
im. Kornela Makuszyńskiego
47-320 Gogolin, ul. Strzelecka 39

Numer konta: 44 8883 0005 2001 0011 0653 0002

Tytułem: Opłata za obiad - wrzesień 2019r. – imię i nazwisko dziecka

2 września dla uczniów oraz nauczycieli zabrzmiał pierwszy dzwonek w roku szkolnym 2019/2020. Zgromadzone wraz z rodzicami dzieci zostały powitane przed dyrektora szkoły, Renatę Kochanowską oraz przez swoich nauczycieli.
Na początku spotkania uczczono 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Odśpiewano hymn i wręczono zaproszonym gościom - świadkom tragicznych wydarzeń w 1939 roku - słodkie rogi obfitości. Następnie goście udali się na poczęstunek. Natomiast zniecierpliwione pierwszaczki również otrzymały „tyty” z łakociami. Wykonano oczywiście wspólne pamiątkowe zdjęcie.
Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas, aby poznać nowy plan lekcji.
Wszystkim życzymy owocnego roku, aby obfitował w liczne sukcesy oraz radość spędzania czasu w naszej szkole.

M. Grochla

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się o godzinie 9.00. Msza Święta o godzinie 8:00.

Odwozy autobusem szkolnym w tym dniu odbędą się o godzinie 10:30.

Lekcje Przerwy

1. 08:00-08:45
2. 08:55-09:40
3. 09:50-10:35
4. 10:45-11:30
5. 11:45-12:30
6. 12:45-13:30
7. 13:35-14:20
8. 14:25-15:10

08:45-08:55
09:40-09:50
10:35-10:45
11:30-11:45   I przerwa obiadowa kl. 1-4
12:30-12:45  II przerwa obiadowa kl. 5-8
13:30-13:35
14:20-14:25
15:10-15:15

Nietypowo, bo w połowie tygodnia – w upalną środę 19 czerwca – odbyło się w naszej szkole podsumowanie i zakończenie zajęć. Rozpoczęło ono ostatni w tym roku szkolnym długi weekend.
Obok tradycyjnych punktów programu takich jak: odśpiewanie hymnu narodowego przy szkolnym sztandarze, przemówienie dyrektor – pani Renaty Kochanowskiej, wręczenie świadectw z paskiem oraz gratulacji rodzicom uczniów wyróżnionych, wspomnieć należy o krótkim, ale świetnie przygotowanym przedstawieniu pożegnalnym klas VIII.
Była to satyra rzeczywistości szkolnej. Typowi uczniowie i nauczyciele z typowymi dla siebie wypowiedziami. Typowe lekcje z typową próbą ściągania. Wszystko nieco doprawione groteską i prześmiesznymi karykaturalnymi kostiumami sprawiło, że niejednemu widzowi poprawił się humor. Podkreślić należy, że scenariusz przedstawienia stworzyli sami uczniowie, a całość uroczystości przygotowały wychowawczynie klas VIIIa i VIIIb – panie Izabela Bieńczak i Koryna Konopka. Część artystyczną wsparli drugoklasiści pod kierunkiem pani Michaeli Grochli, którzy wykazali się talentem wokalnym i tanecznym.
Jednak przysłowiową wisienką na torcie był polonez odtańczony w togach przez naszych absolwentów. Wydaje się, że polonez ten był taneczno-symbolicznym wejściem w inny świat – świat szkoły średniej z wszystkimi jej urokami i trudnościami.
W czasie uroczystości kończących rok 2018 / 2019 pożegnano panią Benedyktę Kurzeję oraz panią Anitę Wdowik oraz panie z Rady Rodziców – panią Małgorzatę Mager i panią Małgorzatę Łodzianę. Był to bowiem ostatni ich rok w naszej szkole.
Wszystkim z nami związanym dziękujemy za wsparcie i życzliwe słowo i życzmy owocnego ładowania baterii na przyszły rok szkolny!

Anna Wiora

17 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty muzyczne dla uczniów klas II i III. Dzieci powitały wybitnych muzyków: skrzypka, pana Andrzeja Duchnika oraz perkusistę, pana Kazimierza Wolskiego.
Dziewczęta i chłopcy mogli zapoznać się i grać na wybranych instrumentach. Były m.in. skrzypce, trójkąty, marakasy.
Na koniec warsztatów przy akompaniamencie pani Eli Klimas oraz zaproszonych gości uczniowie wykonali piosenkę pt. „Pieniążki kto ma”.

M. Grochla