10 kwietnia nasze uczennice z klasy 1 a reprezentowały szkołę w Gminnym Konkursie Gawędziarskim „Śląskie Beranie”. Konkurs odbył się w Gminnym Centrum Kultury.

Pola, Ania i Emilka odegrały scenkę rodzajową. Wcieliły się w rolę kobiet, które spotykają się na kafeju u koleżanki. Dziewczyny, gawędząc po śląsku, poruszyły ważne tematy dotyczące fotowoltaiki czy próby oszustwa starszych ludzi „na wnuczka”. Choć scena została nagrodzona drugim miejscem, naszym uczestniczkom należy pogratulować wspaniałego występu. Dziewczyny bardzo szybko przyswoiły długi i trudny tekst w gwarze oraz zaprezentowały swój talent aktorski.

M. Grochla - Czingon

 „Żadna nauka nie wzmacnia tak wiary w potęgę umysłu ludzkiego jak matematyka.”

Hugo Steinhaus

Mogli się o tym przekonać nasi uczniowie, przystępując kolejny raz do konkursu Kangur Matematyczny – konkursu łączącego miłośników matematyki i popularyzującego tę naukę, która jest zarazem piękna, jak i trudna. Każdy uczestnik konkursu zmierzył się z zadaniami o różnym stopniu trudności i z różnych dziedzin królowej nauk. Każdy również, bez względu na uzyskany wynik, otrzymał matematyczną łamigłówkę – tangram chiński. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników, których jeszcze nie znamy, bo pojawią się dopiero w maju. Natomiast już teraz zapraszamy na kolejną edycję w przyszłym roku szkolnym.

27 marca uczniowie klasy 1a i 1b odwiedzili pensjonariuszy w Domu Spokojnej Starości w Kamionku. Kolorowo ubrane dzieci zaśpiewały wiosenne piosenki. Były też tańce ze wstążkami i szarfami. Dziewczęta i chłopcy złożyli wielkanocne życzenia i wręczyli słodkie upominki. Nasze pierwszaki zostały nagrodzone gromkimi brawami. Cieszymy się, że nasz występ wywołał u innych ludzi radość oraz wniósł powiew pięknej i ciepłej wiosny.

Święto liczby Pi to wydarzenie obchodzone w różnych miejscach na świecie w dniu 14 marca (3/14 w formacie miesiąc/dzień), ponieważ wartość przybliżona liczby pi to 3,14. To symboliczne święto jest okazją do celebracji matematyki, nauki i ciekawości intelektualnej. Jest też datą narodzin Alberta Einsteina

20  marca w PSP nr 2 w Gogolinie odbyły się gminne eliminacje konkursu recytatorskiego w j. niemieckim „Jugend trägt Gedichte vor“. Uczestnicy konkursu recytowali wiersze w dwóch kategoriach:

kategoria A: klasy IV – VI

kategoria B: Klasy VII – VIII

 

21 marca w naszej szkole zrobiło się bardzo kolorowo i wiosennie. To nasi uczniowie wraz
z nauczycielami sprawili, że można się było poczuć niczym rozkwitające kwiaty na łące. Każda klasa losowała kolor, który miał dominować w ubiorze dziewcząt i chłopców. Uczniowie poszczególnych klas podeszli solidnie do zadania. Zamienili się w kreatorów mody i przygotowali wiosenne stroje zgodnie z wybraną barwą.

 

W ostatnim czasie uczniowie klas czwartych w ramach lekcji przyrody wzięli udział w wyjątkowym projekcie, mającym na celu edukację zdrowotną, dotyczącą szkodliwości palenia papierosów. Projekt "Bieg po zdrowie" to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami.

W czwartek, 14 marca br. uczniowie klas V obejrzeli w Domu Kultury w Krapkowicach przedstawienie przygotowanie przez Wrocławski Teatr InArt. Wyjazd zorganizowano w ramach realizacji podstawy programowej z języka polskiego. „Mity greckie” to spektakl, który w ciekawy sposób zobrazował najważniejsze mity starożytnych Greków.

Klamrą kompozycyjną spotkania z mitami była wycieczka krajoznawcza głównego bohatera przedstawienia z jego rodzicami, podczas której niespodziewanie wypada mu z ręki UKOCHANY telefon. Tym sposobem chłopak przenosi się do świata starożytnych i poznaje bogów z ich wadami i zaletami. Co stało się z telefonem? Otóż Zeus go znalazł i „wciągnął się” w jedną z najbardziej ulubionych gier współczesnej młodzieży. Zakończenie jakże zaskakujące oraz wychowawcze – podkreślające wszechobecny problem ciągłego korzystania z urządzeń teleinformatycznych.

Uczniom spektakl bardzo się spodobał – szczególnie zakończenie – tak bliskie przecież ich codzienności.

Anna Wiora

19.03.2024 r. klasa VIII wybrała się do kina w Opolu na film „Cudowny chłopak. Biały ptak”. Wyjazd zorganizowano w ramach realizacji podstawy programowej z języka polskiego i historii. Jednak, prócz treści programowych, film zawierał również mocny akcent wychowawczy.

Projekcja przykuła do fotelów nie tylko uczniów, ale i nauczycieli. Historia głównych bohaterów – osadzona w czasach II wojny światowej – uczy, że życzliwość i pomoc słabszym oraz odtrąconym stanowią istotę człowieczeństwa. Podkreśla, że w trudnych sytuacjach (np. w czasie wojny) życzliwość to akt wielkiej odwagi, który może kosztować nawet życie.

Film porusza. Film wzrusza. Film skłania do refleksji. Dobre kino, który z pewnością może być punktem wyjściowym do licznych rozmów i dyskusji z uczniami nt. tego, czym jest człowieczeństwo oraz co to znaczy być człowiekiem na co dzień i w sytuacjach ekstremalnych.

Anna Wiora