W dniach 29.09.2022 r. - 30.09.2022 r. ósmoklasiści z naszej szkoły brali udział w warsztatach w ramach programu „Archipelag Skarbów”. Zajęcia trwały dwa dni – każdego dnia spotykali się z prowadzącymi na ok. 3,5 godziny.

„Program Archipelag Skarbów opiera się na modelu profilaktyki zintegrowanej, w którym przyjmuje się, że „treści programu muszą dotyczyć kluczowych rozwojowo tematów i uruchamiać głębokie, silne motywacje skłaniające do zgeneralizowanej zmiany postępowania” (Grzelak, 2009; ss. 322-362). Program odwołuje się do marzeń i pragnień młodych ludzi związanych ze szczęściem w miłości i życiu osobistym oraz realizacją życiowych pasji (…) Jest ukierunkowany na osłabienie czynników ryzyka i wzmacnianie działania czynników chroniących, które mają udokumentowany w badaniach związek z podejmowaniem przez młodzież zachowań problemowych (Grzelak i in. 2015). Wzmacniane czynniki chroniące to: więź z rodzicami, nauczycielami oraz innymi pozytywnymi dorosłymi oraz utożsamianie się z własnym system wartości (religijnym lub świeckim). Uczestniczenie w programie ma chronić młodzież przed negatywnym wpływem przebywania w środowisku osób, które sięgają po substancje psychoaktywne (alkohol i narkotyki)” - czytamy na stornie internetowej programu (https://www.program.archipelagskarbow.eu/index.php/o-programie-as/zalozenia-programu).

Zajęcia były ciekawe i prowadzone z dużym profesjonalizmem. Do uczniów przemówiła ich forma: wykład podparty prezentacją z wystąpieniami osób znanych nastolatkom, z historiami młodych ludzi oraz aktywne działania uczniów: odgrywanie ról, zabawy i udział w Festiwalu Twórczości, który polegał na dobrowolnym wykonaniu zadania domowego tematycznie związanego z treściami omawianymi pierwszego dnia warsztatów. Warsztaty obejmowały tematy zw. z uzależnieniami i seksualnością młodych ludzi.

Program przewidywał także popołudniowe spotkania dla rodziców nastolatków oraz ich nauczycieli. Wydarzenie miało miejsce w Gminnym Ośrodku  Kultury w Gogolinie.

Anna Wiora