W ostatnim czasie uczniowie klas czwartych w ramach lekcji przyrody wzięli udział w wyjątkowym projekcie, mającym na celu edukację zdrowotną, dotyczącą szkodliwości palenia papierosów. Projekt "Bieg po zdrowie" to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami.

Głównym jego celem jest opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, zwiększanie wiedzy uczniów na temat zdrowia, a także podniesienie świadomości na temat szkodliwych skutków palenia papierosów oraz promowanie zdrowego trybu życia.

Początek projektu stanowiła edukacja dotycząca szkodliwości palenia papierosów. W ramach lekcji uczniowie zdobywali wiedzę na temat składników chemicznych zawartych w papierosach oraz skutków palenia dla zdrowia, zarówno swojego, jak i osób wokół nich. Dzięki zdobytej wiedzy dzieci zaczęły zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z paleniem i zastanawiać się nad negatywnymi konsekwencjami, jakie może ono przynieść.

Podczas cyklu zajęć uczniowie klas czwartych wymieniali się doświadczeniami, spostrzeżeniami, przeprowadzili wywiady z osobami niepalącymi, liczyli koszty palenia papierosów. Zajęciom towarzyszyła wspólna praca i zabawa. Końcowym akcentem projektu było stworzenie w grupach plakatu- antyreklamy dla papierosów.

Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i rodziców projekt "Bieg po zdrowie" przyniósł pozytywne efekty, stanowił skuteczną formę edukacji zdrowotnej, był także formą wspólnej zabawy oraz dał możliwość dyskusji i refleksji. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa będzie kontynuowana w przyszłości, przyczyniając się do budowania świadomej i zdrowej społeczności szkolnej.

Barbara Mocia