Celem projektu jest poszerzenie wśród uczniów wiedzy ekonomicznej poprzez podniesienie poziomu znajomości zagadnień ekonomicznych, w szczególności w obszarze finansów osobistych oraz popularyzacja wiedzy z obszaru zarządzania własnymi pieniędzmi, oszczędzania i inwestowania, a także z zakresu przedsiębiorczości i kariery zawodowej.

 W ramach projektu realizować będziemy wiele ciekawych inicjatyw m.in.:

  • wykłady, szkolenia i warsztaty rozwijające umiejętności praktyczne;
  • konsultacje z ekspertami w zakresie finansów oraz przedsiębiorczości i planowania kariery zawodowej;
  • cykl podcastów promujących przedsiębiorczość, planowanie kariery zawodowej oraz zakładanie własnej firmy;
  • debatę finansową „ Za i przeciw oszczędzaniu”;
  • wojewódzki interaktywny quiz finansowy;
  • wojewódzki konkurs „Licencja na biznes” polegający na opracowaniu koncepcji biznesowej;
  • ekonomiczne aktywności wymagające zaangażowania uczniów z wykorzystaniem multimedialnych narzędzi edukacyjnych – film edukacyjny dot. zasad racjonalnego gospodarowania finansami.

Każda szkoła uczestnicząca w projekcie otrzyma certyfikat uczestnictwa oraz pełny pakiet dydaktyczny zawierający scenariusze, prezentacje i narzędzia metodyczne do przeprowadzenia lekcji z zakresu finansów osobistych, w szczególności z obszaru zarządzania własnymi pieniędzmi, oszczędzania i inwestowania oraz przedsiębiorczości i kariery zawodowej.

Wszystkie działania w ramach projektu realizowane będą przez pracowników Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej do dnia 30.04.2022.

Podjęte działania będą miały charakter innowacyjny, a planowane zajęcia zostaną przeprowadzone w formie interaktywnych warsztatów i szkoleń rozwijających praktyczne umiejętności z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi multimedialnych, filmików edukacyjnych, symulacji, gier edukacyjnych oraz interaktywnych quizów finansowych. Wartością dodaną działań realizowanych w ramach projektu będzie wymiana międzypokoleniowa poprzez zaangażowanie w różne zadania rodziców czy też opiekunów prawnych np. przy prowadzeniu i analizowaniu budżetu domowego, czy też opracowaniu koncepcji biznesowej w ramach konkursu „Licencja na biznes”. W ramach projektu zrealizowana zostanie także innowacyjna forma przekazu – cykl podcastów promujących przedsiębiorczość, planowanie kariery zawodowej oraz zakładanie własnej firmy wśród młodych ludzi. Przez cały okres trwania projektu prowadzony będzie za pośrednictwem mediów społecznościowych e-poradnik dotyczący zagadnień z obszaru zarządzania własnymi pieniędzmi, oszczędzania i inwestowania oraz z zakresu przedsiębiorczości i kariery zawodowej. Ponadto przy aktywnym udziale uczniów powstanie film edukacyjny dot. zasad racjonalnego gospodarowania finansami mający na celu promocję wiedzy i umiejętności z obszaru finansów osobistych, w szczególności zarządzania własnym pieniędzmi, oszczędzania i inwestowania. 

Więcej informacji o projekcie znajdziecie Państwo pod linkiem: weiz.po.edu.pl/uczelnie-szkolom/

Magdalena Latus