Auschwitz - nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady - stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. 

W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci. 

Mimo że wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje. Została ona zapisana także w przedmiotach przypominających o tragicznych losach swoich właścicieli. Opowiadają one historie polskich Żydów z okresu Zagłady. Mówią o życiu w getcie, ukrywaniu się, obozach koncentracyjnych, uratowanych żydowskich dzieciach, zesłaniach czy o poczuciu pustki i osamotnienia tych, którzy ocaleli. 

W naszej szkole Samorząd Uczniowski podjął się zorganizowania tego Dnia. Przygotowaliśmy gazetkę tematyczną; powstał prowizoryczny Pomnik Ofiar Holokaustu; zaproponowaliśmy uczniom i nauczycielom uczczenie tego dnia minutą ciszy.  

27 stycznia 2022r. o godzinie 12.00 przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem złożyli hołd, kwiaty oraz znicze pod naszym szkolnym pomnikiem.

“Nigdy więcej....”.

Izabela Bieńczak