To jest ściąga dla każdego rodzica, który chce pamiętać o tym, co jest ważne w relacji z dzieckiem. Są to krótkie, zwięzłe, ale praktyczne porady o tym, co można zrobić, by dogadać się z dzieckiem, znaleźć rozwiązanie problemu lub w jaki sposób je wspierać w doskonaleniu umiejętności takich jak: samodzielność, pewność siebie, poczucie własnej wartości, samodyscyplina. Są to założenia oparte na szacunku i empatii.

WPROWADZENIE - PIĘĆ KRYTERIÓW POZYTYWNEJ DYSCYPLINY.

1. Pomaga dzieciom poczuć łączność i przynależność, pomaga im poczuć, że są ważne zarówno w rodzinie, jak i w społeczności.

2. Jest jednocześnie pełna szacunku i zachęcająca - uprzejma i stanowcza w tym samym czasie.

3. Jest skuteczna długofalowo - bierze pod ywagę to, co dziecko myśli, czuje, czego się uczy, i jakie podejmuje decyzje o sobie samym i o swoim świecie oraz jak decyduje się postępować w przyszłości, aby przetrwać i odnosić sukcesy.

4. Uczy ważnych umiejętności społecznych i życiowych - szacunku, dbania o innych, rozwiązywania problemów, współpracy i umiejętności wnoszenia wkładu oraz bycia pożytecznym w domu, szkole, większej społeczności.

5. Zaprasza dzieci do odkrywania, jak bardzo są zdolne i kompetentne. Zachęca je do konstruktywnego używania swojej osobistej siły i autonomii.

LEKCJA 1 - CZTERY "P" POMYŁEK.

Nie skupiaj się na błędach. One wcale nie są tak ważne jak to, czego można się dzięki nim nauczyć.

Kiedy już ochłoniesz i poradzisz sobie z własnymi emocjami, wykonaj opisane poniżej kroki:

PRZYZNAJ SIĘ do błędu bez poczucia winy.

PRZYJMIJ odpowiedzialność za swój wkład w problem.

POGÓDŹ SIĘ ze swoim dzieckiem mówiąc "przepraszam" - dzieci to docenią i szybko wybaczą.

POSZUKAJCIE wspólnie rozwiązania problemu, które będzie brało pod uwagę każdą ze stron.

I korzystajcie z POZYTYWNEJ DYSCYPLINY nie tylko w relacjach z dziećmi:)

Sandra Polywka-Nicze

Psycholog szkolny