1. Zaplanuj sobie dokładnie najbliższy czas, ustal harmonogram dnia: w tym uwzględnij NAUKĘ, aktywność fizyczną, czas z rodziną, wspólne posiłki.
  2. Ogranicz czas korzystania z portali informacyjnych/internetowych/tv/radia: permanentne ich odwiedzanie często powoduje wzrost stresu i napięcia w związku z zaistniałą sytuacją. Czytaj i oglądaj wiarygodne źródła!
  3. Nie zapominaj o aktywności fizycznej: ćwicz w domu, na ogródku, balkonie, ale WYJĄTKOWO daleko od innych ludzi!
  4. Zorganizuj sobie czas z rodziną: ciesz się większą ilością czasu, baw się wspólnie w planszówki, oglądaj filmy i seriale.
  5. Pamiętaj o HIGIENIE! Nie bez przyczyny jest tak ważna, nie tylko w czasach pandemii/epidemii. Myj ręce tak często, jak tylko się da mydłem co najmniej przez okres 30 sekund, używaj środka dezynfekującego, nie dotykaj innych osób i się do nich nie zbliżaj. Przy tym pamiętaj, że ten stan nie będzie trwał wiecznie, dlatego tak ważne jest, byśmy się do tego stosowali, wtedy ten stan trwać będzie krócej.
  6. Zaakceptuj to, że się troszeczkę stresujesz w obecnej, nowej sytuacji – stres jest w porządku, ponieważ jest reakcją obronną naszego organizmu.
  7. Jeżeli wydaje ci się, że nie potrafisz sobie poradzić z lękiem czy stresem– skontaktuj się ze mną bądź innym psychologiem. W obecnej sytuacji wielu specjalistów prowadzi konsultacje i porady przez internet.

Sandra Polywka-Nicze Koryna Konopka