Dla rodziców!

W tych trudnych dla nas czasach pochylmy się nad naszymi dziećmi i spróbujmy zrozumieć jakie mają potrzeby i czego od nas oczekują.

Potrzeby jakie mają dzieci, są ważną wskazówką dla rodziców i są drogowskazem do podejmowania adekwatnych oddziaływań wychowawczych. Działania rodziców, którzy szanują potrzeby swojego dziecka są niepodważalnym warunkiem do wychowania mądrego i szczęśliwego dziecka, które z radością będzie uczyło się nowych umiejętności.

W wychowaniu dziecka i kształtowaniu u niego dobrych nawyków ważne jest, aby rodzic sam był dobrym przykładem. Bycie wiarygodnym jest istotne, gdyż dzieci to dobrzy obserwatorzy i łatwo dostrzegają rozbieżności między tym, co rodzic robi i mówi.

Szanując prawo dziecka do jego wyborów, wyrażania opinii, rodzic uczy go ponoszenia za nie odpowiedzialności. To dobry początek do kształtowania w nim ponoszenia konsekwencji swoich zachowań i decyzji. Jak sami wiecie jest to umiejętność niezbędna w życiu dorosłym.

CZEGO DORASTAJĄCE DZIECI POTRZEBUJĄ OD RODZICÓW?

Dorastające dzieci potrzebują naszej dyskretnej obecności, dostępności i gotowości do udzielenia im pomocy. Wierzą, że w porę zareagujemy, gdy dzieje się coś niedobrego i znajdziemy sposób, aby rozwiązać problem. Chcą widzieć w nas swoich sojuszników a nie wrogów, na których mogą liczyć w trudnych momentach.

Czego więc tak naprawdę potrzebują od nas nasze dzieci:

Poczucia więzi i przynależności do rodziny. Chcą czuć, że są kochane, rozumiane i mogą liczyć na wsparcie rodziców. Potrzebują naszego szacunku, przyjaznej atmosfery w domu - poczucia bezpieczeństwa.

Poczucia własnej wartości. Chcą, aby doceniać ich wysiłki w osiąganiu nawet najdrobniejszych sukcesów, chcą mieć pewność, że nie usłyszą od nas krytyki i nie zostaną odrzucone, gdy coś się nie uda.

Wiarygodności. Chcą mieć pewność, że zachowujemy się tak jak mówimy, ale także, że potrafimy przyznać się do własnych słabości, niewiedzy i błędów.

Sprawiedliwego traktowania. Przekonania, że rodzice w niejasnej sytuacji zareagują w oparciu o wnikliwe rozpatrzenie sprawy.

Stanowczości w ważnych sprawach. Potrzebują jasno określonych reguł i konsekwencji w ich przestrzeganiu.

Poszanowania intymności i dyskrecji. Chcą mieć pewność, że granice ich prywatności są przez nas respektowane.

mgr Koryna Konopka