Historia szkoły

Szkoła Podstawowa nr 2 w Gogolinie nie zawsze wyglądała tak jak dzisiaj. Pierwotny budynek, na którego fundamentach została zbudowana obecna szkoła powstał na przełomie XIX i XX wieku. Była to wówczas jedyna szkoła w Gogolinie. W czasie II wojny światowej została zamknięta i mieścił się w niej szpital, a potem obóz jeniecki. Funkcjonowała już wtedy Szkoła Podstawowa nr 1.

„Dwójka" została ponownie otwarta dla dzieci w roku 1952. Budynek podzielony był na dwie części. W jednej mieściły się mieszkania dla nauczycieli i biblioteka szkolna, w drugiej natomiast sale lekcyjne, pokój nauczycielski i gabinet dyrektora. Klasy były bardzo małe, wszędzie podłogi drewniane i piece kaflowe, w których codziennie rano sprzątaczki rozpalały ogień. Ubikacje mieściły się w osobnym budynku na podwórku. W 1976 roku, ze względu na zły stan techniczny szkołę zamknięto. Przez jakiś czas mieściła się w niej biblioteka miejska. Później budynek zburzono do fundamentów.

Obecna szkoła została uroczyście otwarta 1 września 1986 roku. Dyrektorem została pani Leokadia Mazur, będąca dotychczas zastępcą dyrektora S.P. nr 1. Po dwóch latach szkoła uzyskała patrona, został nim Kornel Makuszyński. Od pięciu lat szkołą kieruje pani Jolanta Jaworek. Za jej kadencji „dwójka" uległa bardzo dużym przeobrażeniom. W szkole wymienione zostały wykładziny podłogowe, wymieniono wszystkie okna, powstała pracownia komputerowa. Największym sukcesem jest jednak wybudowanie nowoczesnej sali gimnastycznej, o którą zabiegali także wcześniejsi dyrektorzy. Uroczyste otwarcie sali odbyło się 6 września 2002 roku. Największe jej atuty to antypoślizgowy parkiet, tablica świetlna, regulowana wysokość koszy do gry w koszykówkę, mini trybuny dla kibiców oraz nowoczesny sprzęt sportowy. Szkoła zyskała ponadto pomieszczenia na nową świetlicę i bibliotekę, w której znajduje się kącik regionalizmu prowadzony przez panią Izabelę Bieńczak. Z nowej sali korzystają nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale także mieszkańcy Gogolina i okolic.

Obecnie dyrektorem szkoły jest pani Renata Kochanowska. W czasie jej krótkiej kadencji już widać duże zmiany. Szkoła została wyremontowana - pomalowano wszystkie sale lekcyjne i gabinet logopedy. Powstała nowoczesna multimedialna pracownia do nauczania języków obcych, rozbudowano Izbę "Tradycji", Położono wykładziny w pomieszczeniach biurowych, pokoju nauczycielskim oraz zaadoptowano pomieszczenie gospodarcze na pokój pedagoga szkolnego, zaadaptowano pomieszczenia na stołówkę szkolną, doprowadzono wodę do świetlicy szkolnej, wymieniono instalację elektryczną. Wykonano także kompleksowy remont w szkole w Górażdżach, która była w czasie remontu filią PSP nr 2 w Gogolinie - wymiana okien, ocieplenie budynku, wymiana umywalki i podgrzewacza wody w pokoju nauczycielskim oraz pomalowano salę gimnastyczną.

Dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 2 w Gogolinie:

1954 - 1971 Jan Górski

1971- 1972 Maria Rogowska

1972 - 1975 Jerzy Polok

1975 - 1976 Krystyna Lachacz

1976 - 1986 szkoła nieczynna

1986 - 1998 Leokadia Mazur

od 1998 do 2008 Jolanta Jaworek

od 2008 do obecnie Renata Kochanowska

Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 2 w Gogolinie w latach 1960-1975:

• Jan Górski – kierownik szkoły
  • Teodozja Grochowiak-Pabian