Nie pal przy mnie, proszę

W bieżącym roku szkolnym 2012/2013 uczniowie klas trzecich brali udział w programie edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I – III szkół podstawowych. Miał on na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

Odbyło się 5 zajęć warsztatowych, w czasie których uczniowie pracowali w grupach metodami aktywizującymi.

1. Co to jest zdrowie?
  2. Od czego zależy nasze zdrowie?
  3. Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?
  4. Co robić, gdy moje zdrowie jest zagrożone?
  5. Nie pal przy mnie, proszę.

Odbyły się również 2 zajęcia dla rodziców. Zostały na nich omówione tematy:

• Rola środowiska w kształtowaniu postaw wobec palenia tytoniu.
  • Powody palenia papierosów.
  • Dzieci palących rodziców.
  • Palenie tytoniu przez kobiety w czasie ciąży.
  • Skutki zdrowotne.
  • Bierne palenie.

Dziecko w młodszym wieku szkolnym pozostaje wciąż pod dużym wpływem rodziców, ale będąc już uczniem staje się uczestnikiem życia w grupie szkolnych kolegów. Poznaje normy obowiązujące w grupie i zaczyna w niej pełnić określoną rolę.

Uczniowie klas młodszych jeszcze nie sięgają po pierwszego papierosa, ale mogą utwierdzić się w przekonaniu, że palenie papierosów świadczy o dorosłości oraz pozwala na przynależność do grupy starszych kolegów. Wzmacnia się wyraźnie pierwsza faza uzależnienia – przygotowanie.

Według danych szacunkowych, co roku około 4 mln polskich dzieci narażonych jest na mimowolne wdychanie dymu tytoniowego, czyli na palenia bierne. Ułatwia ono wprowadzenie dziecka w życie, w którym palenie papierosów jest normą.

Istnieje więc duże zapotrzebowanie na program edukacji antynikotynowej dla dzieci należących do tej grupy wiekowej.

koordynator programu: E. Sadowska- Spranzel